четвер, 03 червня 2021 09:48

Махровий

Махровими часами назвав роки президентства Віктора Януковича столичний мер Віталій Кличко, 49 років. Так прокоментував тиск на працівників Київської міської адміністрації. Прокуратура повідомила, що викрила схему, яка приносила мільйонні прибутки від кришування нелегальної торгівлі в підземних переходах Києва.

– Протягом останніх двох днів правоохоронці й податківці кошмарять столичну владу, – каже мер. – Такого не було навіть у махрові часи Януковича. Шукають корупцію? Як блискавично й масово знайшлися якісь "справи", що не витримують жодної правової критики. Насправді те, що відбувається, – це тиск і придушення місцевого самоврядування. Тиск на мене

Махор – китиця, ворс. Слово прийшло у слов'янські мови від арабського "махрама" – жіноча накидка. Махрова тканина – ворсиста, волохата.

"У Полтавщині зрідка ще зустрічається коцарська промисловість. Наприклад, у селі Сенжарах роблять ще рівні килими і з ворсою або коци (махрові), при чім одні бувають "счотні" – квітчасті з затінками, а другі просто квітчасті без переходу кольора", – пише етнограф Микола Сумцов (1854–1922) у праці "Слобожане".

 

Переносне значення слова "махровий" – яскраво виражений, різнобарвний. Письменник Майк Йогансен (1895–1937) вказує у статті "Як будується оповідання":

"З деяких причин мова наших установ, професорів, книжок, документів придбала своєрідні риси отакого собі розрощення, махрового буяння. Аналізувати самі причини я не маю тут змоги. Уплив старої російської офіціяльної мови, розрахованої на те, щоб маси її не розуміли, наслідування "вищим" класам, пишання незрозумілими словами, бажання виявити свою неймовірну освіченість були складали частину отих самих причин".

Махра, або махорка, – однорічна рослина роду тютюн родини пасльонових. Має довгасте листя яйцеподібної форми й невеликі жовті квітки. Висушене листя махри містить до 7% нікотину, з нього виготовляють курильні та нюхальні суміші.

Батьківщиною рослини є Південна Америка. Тут її називали мапачо й використовували в шаманських ритуалах. Вважалося, що мапачо допомагає від укусу змії та посилює дію лікарських засобів.

У XVI ст. махра потрапила до Європи. Одним із найбільших центрів тютюноторгівлі було голландське місто Амерсфорт. Звідси її возили й на українські землі. Від злиття слів "амерс­фортський" і "махор" виникла назва трави – "махорка". Інша версія – від majorka. Це слово запозичили іспанці в індіанців острова Гаїті – так там називали качани кукурудзи.

На початку ХХ ст. махру використовували як дешевий замінник тютюну. В радянській Росії найпопулярнішими марками сигарет були "Ира", "Красноармеец", "Смычка", "Тачанка", "Мотор" и "Кореиз". Також сушену махру продавали окремо, щоб курити в самокрутках.

В оповіданні Василя Вражливого (1903–1937) "Земля" йдеться:

"Насамперед я звернувся до сторожа, чи не знає він, де тут можна попоїсти. Дядько мляво прокинувся, вийняв з кешені люльку, насипав махри і навіть не подивився на мій бік. Довелося вирішити, що йому позакладало, й підійти до телеграфіста".

Довелося вирішити, що йому позакладало

Після Другої світової війни виробники махри стали додавати в продукцію не тільки листя, а і стебла, через що якість помітно впала. Врешті тютюн остаточно витіснив махру з ринку.

Імовірно, через подібність слів "махра" – щось дешеве, не­якісне і "махор" – китиця, ворс – у 1920‑х прикметник "махровий" почали вживати в негативному сенсі на означення людей чи явищ, що відверто суперечать загальноприйнятим нормам.

"Білгород – це той центр на Балканах, в якому здавна знайшло собі пристановище все емігрантське кубло з нащадків дома Романових і всіх инших махрових чорносотенців, що мріють ще про те, як би повернути старі часи в Росії", – писала київська газета "Більшовик" у статті "Плач ніким не визнаний" восени 1924 року.

"Те, за що нас так лякав Ленін, у нас ще розквітчується махровим цвітом, – говорив секретар ЦК КП(б)У Панас Любченко (1897–1937) на Всеукраїнській художній нараді профспілок у лютому 1928‑го. – Тепер замість того, щоб на художній продукції оцінювати, що це за форма, чи підходяща вона пролетаріату, ми прямо методом спору починаємо дискутувати, які форми більш підходящі нам".

"Махровий хабарник, вимагатель і бандит з великої дороги", – говорив голова Радикальної партії 48‑річний Олег Ляшко в інтерв'ю Вінницькому телебаченню 2012‑го. Так описав конкурента свого однопартійця на довиборах до облради – колишнього мера Немирова, представника партії "Батьківщина" Віктора Качура, 56 років. Качур програв перегони. Пізніше вступив у партію Ляшка, 2016‑го очолив її обласну організацію. Сьогодні знову є мером Немирова.

Зараз ви читаєте новину «Махровий». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути