"Кіборг – це істота, яка не відчуває страху, зайвих емоцій, а просто до кінця виконує те, що потрібно. Мабуть, тому так їх назвали. Це наші найсміливіші хлопці. Я рада, що в одному підрозділі з ними", – сказала в ефірі телеканалу "Інтер" 12 жовтня 35-річна Олена Білозерська – блогер, снайпер Добровольчого українського корпусу.
Кіборги – узагальнена назва солдатів 93-ї окремої механізованої бригади у складі 6-го армійського корпусу Збройних сил та бійців Добровольчого корпусу, створеного на основі "Правого сектора". Ці підрозділи утримують Донецький аеропорт, бої за який тривають з кінця травня 2014 року

"Прибился к нам на работу беженец с Донецка, – 25 вересня написав у Facebook киянин Сергій Сергеєв, 41 рік. – Мои пацаны прилепили ему погремуху "сепаратист" – хотя он зубами и скрипит. Один из его бывших сотрудников напился стекломоя и пошел воевать за ДНР. Звонит сегодня этому кренделю наш беженец узнать, как дела. Через минуту разговора зовет всех и включает громкую связь. Далее вещает боец Новососсии: говорит, я, блин, не знаю кто защищает Донецкий аэропорт, но мы их три месяца выбить не можем. Пробовали штурмовать – нам таких вломили – мы отошли. Начали накрывать "Градами" – они ныряют в подземные коллекторы канализации. Решили залить их. Они по коллекторам перебрались аж до Авдеевки – поднялись – вернулись по верху в аэропорт. Я не знаю, кто там сидит, но это не люди – это киборги!"
Кіборг – термін, утворений зі слів "кібернетичний організм". Англійською – сyborg. У медицині – це біологічний організм, що містить вживлені механічні або електронні складники. В науково-фантастичних творах кіборги – напівлюди-напівмашини: людиноподібний робот, гуманоїд, андроїд.
1960 року термін ввів науковець Манфред Клайнс. Із Натаном Кліном він розробляв концепцію розширення людських можливостей у лабораторії динамічного моделювання в госпіталі Рокленд у Нью-Йорку.
Кіборг навпаки. "Двохсотрічна людина" – повість американського фантаста, уродженця Білорусі Айзека Азімова, написана 1976-го. Розповідає про робота NDR-114. Він так хотів стати людиною, що вживив у свою конструкцію людські протези. "Докторе Макдеск'ю, ви не зрозуміли головного. Ви не маєте вибору, окрім як виконати моє прохання. Якщо подібні пристрої можуть бути вбудовані в моє тіло, то так само успішно їх можна вживити в тіло людини. Тенденція до подовження людського життя шляхом встановлення протезів органів уже є", – говорить персонаж.
Омар або лобстер – підвид кіборга, вперше згаданий у оповіданні "Цариця Цикад". Американський фантаст Брюс Стерлінґ назвав так людину, зрощену зі скафандром: "Якщо класичний кіборг може виглядати людиною, але нею не бути, то омар навпаки: може бути людиною всередині, та відрізнятися від неї зовні". Напрямок фантастики, в якому працював Стерлінґ – кіберпанк – знає й інші підвиди кіборгів: синтек, кібермен, далек, кімек, строґ.
"Кіборг" – американський бойовик 1989 року за участю Жана-Клода Ван Дамма. У фільмі кіборга уособлює напівжінка-напівробот Перл Профет. За допомогою вакцини вона рятує від мору чуми Америку ХХІ ст.
1993-го вийшла версія "Кіборг 2: Скляна тінь". За сюжетом планету охопила війна промислових підприємств за першість у виробництві кіборгів. З часом ними замінили людей: від солдата на полі бою до повії у борделі.
Ще за рік світ побачив "Кіборг 3: Переробник". У ньому кіборги служили людям, доки ті не почали виловлювати їх заради дорогих мікросхем і внутрішніх органів.
З 1993-го до 1995-го в США вийшли три частини трилера-бойовика "Кіборг-поліцейський". У Південній Кореї 2006 року зняли фантастичну комедію-мелодраму "Я – кіборг, але це нормально". В Японії є комікс-манга про кіборгів "Смертоносна принцеса", екранізований 2007-го.
Робот серії Т-800, модель CSM-101, якого грав Арнольд Шварценеґґер у трьох частинах фільму "Термінатор" 1984-го, 1991-го і 2003 року – також кіборг.
Інтернет-кафе "Кіборг" є на столичній Ленінградській площі.
32-річний Ніл Гарбіссон – перша людина-кіборг. Точніше, айборг, від англійського eye – "око". В дитинстві майже не розрізняв кольорів. 2003-го йому вживили у череп імплантат, через який спеціальна антена звуками передає частоти різних кольорів. Завдяки цьому Гарбіссон відчуває непомітні для інших людей інфрачервоні й ультрафіолетові барви. Навіть на фото у паспорті він з антеною на голові. Чотири роки тому в Барселоні, де минуло його дитинство, створив Cyborg Foundation – організацію для сприяння охочим ставати кіборгами: "Задля розширення людських відчуттів і здібностей за допомогою кібернетичних застосунків до людського тіла".
"Ми Вже й самі повірили, що ми – кіборги", – цитує захисників донецького аеропорту видання "Цензор.нет" 13 жовтня.
Коментарі