четвер, 15 квітня 2021 09:53

Донбас

Припинити вживати слово "Донбас" пропонує 58-річний Олексій Данілов, секретар Ради національної безпеки й оборони. Про це заявив під час форуму Громадянської мережі ОПОРА 24 березня в Києві.

– Слова "Донбас" немає в жодному нормативно-правовому документі нашої держави, – пояснює Данілов. – Цю дефініцію нам нав'язує Російська Федерація – "народ Донбасу", "вибір Донбасу", "Донбас не поставлять на коліна". Нам треба чітко дотримуватися наших нормативно-правових документів. Є Донецька і Луганська області. Ніякого Донбасу не існує.

Донбас, Донецький вугільний басейн – регіон, що охоплює Донецьку область, південну частину Луганської та декілька районів Дніпропетровської. На площі понад 50 тис. кв. км живуть майже 8 млн осіб – це один із найщільніше заселених районів країни.

 

Степовий регіон населяли кочові племена. Київський князь Володимир Мономах (1053–1125) здійснив походи до Азовського моря. 1223‑го відбулася битва на річці Калці, в якій монголи розбили русько-половецьке військо. Перші великі міста виникли в XV ст., їх заснували козаки. Територія називалася Дике поле. Після ліквідації Запорозької Січі увійшла до складу Катеринославської губернії Російської імперії.

Наприкінці ХІХ ст. у басейні річки Сіверський Донець почали видобуток кам'яного вугілля. Гірничий інженер Євграф Ковалевський (1790–1867) виконав стратиграфічне й гео­логічне дослідження регіону та склав карту залягання вугільних пластів. На ній уперше вжив термін "Донбас".

Назва найбільшого міста регіону – Донецьк – з'явилася 1961 року. До цього воно іменувалося Олександрівка, Юзівка, Сталіне.

1932‑го створено Сталінську область у складі Української РСР, пізніше перейменовану на Донецьку. 1938 року від неї відокремилася Ворошиловградська область, тепер – Луганська. На початку 2014‑го регіон став місцем збройного протистояння Росії з Україною. Сьогодні майже половина території Донбасу перебуває під контролем ДНР і ЛНР.

– "Шахтер" хотел победить, и он победил. Я скажу те слова, которые любят на Донбассе: Донбасс порожняк не гонит. С победой! – сказав глава Донецької ОДА тепер 70-річний Віктор Янукович в ефірі телеканалу "Україна" 3 червня 2002‑го. Так прокоментував перемогу футбольного клубу "Шахтар" над київським "Динамо".

Фраза "Донбасс порожняк не гонит" виникла у 1940-х. Буквально означала, що товарні вагони з регіону не приїжджають без вугілля. Однак із часом популярним стало інше значення: кримінальним жаргоном "гнати порожняк" – говорити дурниці, не підкріплювати слів справою. Після ефіру вираз став мемом, що його часто вживають в іронічному значенні.

"Спасибо жителям Донбасса за президента-пидо**са" – популярна серед футбольних фанатів кричалка. Першими її почали вигукувати вболівальники київського "Динамо" влітку 2011‑го. Мали на увазі Віктора Януковича, який на той час став главою держави. Восени у продаж надійшли футболки та інші сувенірні вироби з цією фразою. МВС влаштувало обшуки в офісі фірми, що їх виготовляла. Власник Денис Олейніков виїхав за кордон.

2-й батальйон спецпризначення "Донбас" – військове формування Національної гвардії України. Входить до складу 15‑го окремого полку НГУ. Сформований навесні 2014‑го з добровольців Донецької області. Зараз дислокується у Слов'янську. Брав участь у боях за Іловайськ і Дебальцеве.

"Донбас-Україна" – нині 46-й окремий штурмовий батальйон "Донбас" у складі 54-ї окремої механізованої бригади. Його утворили взимку 2015 року, основу склали бійці батальйону "Донбас", які забажали перейти до Збройних сил України. Дислокується в Лозовій на Харківщині. Брав участь у боях під Мар'їнкою та поблизу Кримського.

"Донбас Арена" – футбольний стадіон у Донецьку, відкритий 2009 року. Може вмістити 51 тис. глядачів, спорудження обійшлося в $400 млн. Кошти виділив тутешній олігарх Рінат Ахметов, 54 роки. До війни був домашнім стадіоном футбольного клубу "Шахтар". Тут провела п'ять матчів збірна України, перемогла в одному. Також відбулися п'ять матчів Євро-2012, два з них – за участі нашої збірної. Стадіон занедбаний, відколи контроль над містом взяли сепаратисти.

"Донбас" – донецький хокейний клуб, заснований 2001‑го. Власник – 58-річний Борис Колесніков, нині народний депутат від ОПЗЖ. Багаторазовий чемпіон України, володар Континентального кубка ІІХФ сезону 2012/2013 років – єдиного міжнародного трофея, який вигравали українські клуби. Сьогодні базується в Дружківці на підконтрольній Україні частині Донецької області. В заявці команди на цьогорічний сезон – 11 українців, 13 росіян, також є представники Білорусі, Латвії та Казахстану.

"Донбас" – трагікомедія режисера 56-річного Сергія Лозниці, знята 2018‑го. Складається з низки новел про життя на Донбасі під контролем росіян і сепаратистів. Всі історії ґрунтуються на реальних подіях, зафіксованих у репортажах або любительських роликах з ютюбу. Бюджет стрічки – 71 млн грн. Прем'єра відбулася на 71‑му Каннському кінофестивалі, де картина отримала Золоту пальмову гілку в номінації "Особливий погляд". "Донбас" став претендентом від України на премію "Оскар" як найкращий фільм іноземною мовою, однак не потрапив до списку номінантів.

"Фільм вийшов гротескний, але тільки в тому сенсі, що це абсолютно безжальна сатира, – пише оглядач "Громадського" Олексій Тарасов. – Говорять, що це дуже безкомпромісне кіно, адже режисер нічого не пояснює – своїх від чужих можемо відрізнити фактично лише за нашивками на формі. І проблема в тому, що західні глядачі не до кінця розуміють сюжет і що відбувається. Однак режисер не вважає за потрібне це розжовувати. Це дотепне кіно, там багато смішного. Але багато й нестерпного".

Rozy/Donbass – пісня гурту Dakh Daughters, що виступає у стилі фрік-кабаре. У творі поєднано 35-й сонет Шекспіра, українські народні пісні, нарочито театральний пафос. Відеокліп на ютюбі від літа 2013 року переглянули майже 2,8 млн разів.

"Это самое ох*енное и сумасшедшее, что я видел за последние полгода, – коментує глядач. – Под эту музыку хочеться кормить крокодилов халвой".

"Завжди до слiз доводить, – додає користувачка з Донецька. – Так влучно зобразили боротьбу. Нашi землi з людьми-шипами. Куди ж ви полетiли, забули хто ви. Поклонися до неньки!"

Зараз ви читаєте новину «Донбас». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути