середа, 31 липня 2024 23:10

Чи є різниця між суржиком і діалектом

Чи є різниця між суржиком і діалектом
Авраменко пояснив, що таке суржик. Фото: vseosvita.ua

Філолог Олександр Авраменко роз'яснив, у чому різниця між суржиком та діалектом.

"Є різні форми цього явища. Слабкий суржик - невеликі вкраплення, він притаманний західноукраїнському регіону. А сильний суржик вживають здебільшого на сході та в центрі України. У нас чомусь звикли вважати, що суржик - це змішування української саме з російською. Утім польські вкраплення в мові на Галичині чи румунські на Буковині теж так називають", - вказав він "Експресу".

Найпоширенішим суржиковим словом Авраменко вважає слово "получається". Його усюди вживають замiсть "виходить". Говорять "приймати участь" замість "брати участь".

"Український діалектизм - це те, що вживається лише на певній території України, а не в сусідній країні, упродовж довгого часу. Тобто це слово, утворене місцевими жителями на своїй території. Наприклад, картоплю називають "бараболя", на взуття кажуть "мешти", на стежку в горах - "плай". Усе це діалектизми. А от "колєжанка", "трускавка", "кобіта" - суржик, бо це запозичення з польської мови, фонетично точні чи майже точні", - вказав мовознавець.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як говорити правильно українською, почали вчити у TikTok

Досі немає порозуміння між філологами для розмежування мови, суржику та діалекту.

"Можна виокремити декiлька варiантiв використання суржику. Спонтанний суржик - коли особи погано володiють як українською, так i росiйською мовами. Свiдомий суржик - носiї знають обидвi мови, утiм не набули автоматизму в їх використаннi. Мимовiльний суржик - коли людина знає одну з мов, але вивчає iншу", - сказав Авраменко.

В українській мові збереглось багато слів, значення яких у наш час не всім відоме. "24 канал" зібрав 10 слів, які можуть здивувати сучасного українця.

Зараз ви читаєте новину «Чи є різниця між суржиком і діалектом». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути