Українського штангіста знала вся планета. Леонід Жаботинський здобув два олімпійських золота, чотири рази ставав чемпіоном світу. Виступаючи у надважкій вазі встановив 19 світових рекордів, 20 Радянського Союзу та 58 рекордів України.
Він народився 28 січня 1938 року на Сумщині. Вперше виступив на чемпіонаті Української РСР з важкої атлетики у 1957 році, а вже через рік (у 1958-му) став майстром спорту. У 1963 році встановив перший світовий рекорд (165 кг в ривку).
Як для важкоатлета мав дуже високий зріст – 194 см. При вазі у 154 кг (на токійській Олімпіаді) він виглядав справжнім гігантом. Безумовно, його виступи привертали не лише спортивним напруженням, але ще і небувалою видовищністю.
Усе життя виступав за українські клуби СКА – Запорізький, Київський, Одеський. Довго жив у Запоріжжі і називав це місто рідним.
Я - українець, і всі свої перемоги присвятив Україні і тому місту, де я жив і живу в даний час, - казав Леонід Іванович.
Був важкоатлетом-інтелектуалом, здатним не просто підняти величезну вагу, але і прорахувати стратегію протистояння з суперником, зуміти обійти його за сумою взятих кілограмів. Саме так на Олімпіаді в Токіо у 1964 році зумів обійти свого головного конкурента, іншого суперважкоатлета і живу легенду – Юрія Власова.
"Хто не бачив поєдинку Власова і Жаботинського, то не бачив Олімпіади", – так писали у 1964 році японські газети, захоплюючись головною подією тих Ігор, чудовим і інтригуючим єдиноборством між двома великими важкоатлетами з України. На думку багатьох експертів і просто любителів спорту, саме протистояння цих двох найсильніших людей планети і стало подією номер один токійської Олімпіади.
Коли у 1965 році атлет виступав на спортивному турнірі у Відні, до нього підійшов 17-річний юнак і взяв автограф. Ним виявився Арнольд Шварценеггер. Леонід Іванович, на відміну від австрійця, не запам'ятав цієї зустрічі і був дуже здивований, коли у 2004 році отримав телеграму із запрошенням приїхати до нього в гості від губернатора американського штату Каліфорнія, всесвітньо відомої голлівудської зірки Арнольда Шварценеггера. Той, коли спортсмени зустрілися, власне, і розповів Жаботинському про цей давній випадок у Відні і висловив своє щире захоплення успіхами українського важкоатлета.
З самого дитинства я за тебе вболівав. Навіть під час токійської Олімпіади, хоча там виступали Норберт Шеманскі і Губнер. За них теж, звичайно, переживав, але мені чомусь хотілося, щоб виграв ти, - сказав тоді Шварцнеггер.
Впродовж усього життя Леонід Жаботинський багато часу присвячував роботі з молоддю, всіляко популяризував спорт, займався педагогікою.
13 січня 2016 року спортсмен переніс операцію з видалення частини тромбованого кишківника. Помер легендарний важкоатлет у ніч на 14 січня 2016 року у Запоріжжі. Похований на Першотравневому кладовищі міста.
У рідному Запоріжжі є вулиця імені Леоніда Жаботинського. Також 26 жовтня 2017-го українському спортсменові відкрили пам'ятник, який виготовлений з бронзи у натуральний зріст чемпіона.
23 січня 2108 року в обіг ввели монету номіналом 2 гривні, присвячену Леоніду Жаботинському. Вона належить до серії "Видатні особистості України".
Першим чемпіоном світу з боксу став уродженець України. Технічним нокаутом в дев'ятому раунді він переміг американця Денні Крамера і став чемпіоном світу серед боксерів-професіоналів у напівлегкій вазі.
Коментарі
1