Міністерство доходів і зборів цьогоріч посилить контроль за сплатою податків із грошових переказів українських заробітчан. Такі перекази оподатковують як іноземні доходи. Відповідно до Податкового кодексу, із кожного переказу має стягуватися податок 15% його суми. Якщо ж сума переказу більша за десять мінімальних зарплат (11 470 грн. — "ГПУ") — 17%.
Сплату податку контролюють недостатньо, тому платять далеко не всі, пояснюють у Міндоходів. Проте з 2013-го перевірок побільшає: податкова почне зіставляти дані НБУ про перекази з деклараціями громадян. Якщо податок не сплачено — його нарахують, при цьому оштрафують на 51-85 грн. За несплату порушником займеться виконавча служба.
— Не треба забувати, що наші заробітчани за кордоном теж платять податок. Із їхньої зарплати роботодавець робить соціальний внесок у місцеву податкову. Тепер ще й в Україні їм треба буде платити, — каже заступник директора Міжнародного центру перспективних досліджень Максим Борода, 28 років. — Вони пересилають не такі й великі суми, тому податок для них обтяжливий.
Кожен заробітчанин у середньому переказує додому 5-8 тис. грн раз у півтора-два місяці. При цьому платить комісію банку від 70 до 400 грн.
— Думаю, тепер заробітчани передаватимуть гроші готівкою. Через родичів і знайомих, що повертаються із заробітків в Україну. Або ж раз на півроку привозитимуть самі їх. Також чув, що деякі й до ініціативи Міндоходів передавали гроші готівкою через водіїв автобусів. Платили їм 4-5 відсотків суми, яку передають. Зараз таких стане більше. Це ж дешевше, ніж 15 відсотків податку.
Торік заробітчани переказали в Україну $7,5 млрд, повідомили в Національному інституті стратегічних досліджень. Найбільше грошей — із Росії, США та Німеччини.
Коментарі
15