Киянка Тетяна Цінкевич, 22 роки, 2008-го відкрила депозит у "Діамант банку". Тоді нараховували 26% річних.
— 2006-го поступила у Львівський університет. Стипендію вирішила не тратити. Вистачало грошей, що давали батьки. За два роки назбирала 10 тисяч, — розповідає Тетяна Цінкевич. — Тримати гроші в тумбочці в гуртожитку боялася. Подумала, що можна покласти заощадження в банк. Тоді криза була. Багато банків не віддавали вклади. І люди боялися нести їм гроші. А я зважилася. Подивилася в інтернеті, трохи походила по відділеннях. У "Діамант банку" пропонували найкращий курс.
Після закінчення строку Тетяна ще двічі продовжувала депозит. Рахунок поповнювала.
— Зараз в мене 20 тисяч гривень. Могло б бути більше, але я кілька разів знімала. До Нового року планую додати ще 10 тисяч. На валюту гривні не мінятиму. Бо гривневий депозит приносить кращий дохід. Думаю, це перекриває інфляцію.
У жовтні банки почали підвищувати дохідність депозитів на 2–4% річних. У середньому на гривневі вклади нараховують 16% річних. Найвищі ставки — 19%.
— Це пов'язано зі зростанням вартості позик для фінустанов, на міжбанківському ринку. У липні банки позичали одне одному під 5,5 відсотка річних. Тепер — під 20. Тому їм вигідніше залучати вклади громадян. Хоча люди побоюються нести гроші через можливий обвал гривні. Ще й інфляція висока — 8 відсотків, і постійно зростає, — розповідає старший дослідник Інституту економічних досліджень 26-річний Віталій Кравчук. — До кінця року мають ще підвищити дохідність депозитів на 2–3 відсотки, щоб залучити більше вкладників. Водночас збільшуватимуть ставки за кредитами, приблизно на такий же відсоток.
У вересні люди забрали з банків близько 3 млрд грн. На вкладах є понад 300 млрд грн.
Коментарі