У серпні Нафтогаз планує знизити вартість газу для населення ще на 7,2–7,5%. У липні паливо подешевшало на 13, у червні — на 8%.
Вартість газу для населення почали знижувати з травня. Паливо подешевшало з 8,55 до 8,24 грн за куб. м. Уряд розробив новий механізм визначення вартості газу для побутових споживачів. Якщо ринкова ціна для промисловості буде нижчою за встановлену урядом для населення, то й остання знизиться. Якщо енергоносій для промисловості подорожчає, українці не платитимуть більше.
— За рік Україна споживає близько 42 мільярдів кубометрів газу. Власний видобуток становить трохи менше 20 мільярдів. Решту купуємо в Польщі, Словаччині, Білорусі. Щоправда, це російський газ. Україна зможе повністю відмовитися від нього, якщо збільшить обсяги видобутку власного до 30 мільярдів кубометрів на рік, — говорить економіст Олександр Охріменко, 54 роки.
Чому влітку газ для населення подешевшав?
— Весною-влітку обсяги споживання газу зменшуються. На міжнародних ринках він подешевшав у 2,5 рази. Ціна почала падати з березня. Теоретично знизити тарифи в Україні можна було ще наприкінці опалювального сезону. Але це зробили тільки в травні. З серпня Нафтогаз знову знижує вартість газу для промисловості. Зрозуміло, що ціни впадуть і для побутових споживачів. Адже вони взаємопов'язані. Щоправда, у травні українців лякали, що газ подорожчає на 60 відсотків через вимоги Міжнародного валютного фонду. Виявилося, ціну можна і не піднімати. Бо Фонд хотів, щоб Україна встановлювала тарифи на газ за міжнародними ринками. У нас же, коли ціна у світі зростала, газ дорожчав. Коли падала — не змінювалася.
Скільки українці платитимуть за опалення взимку?
— З початком опалювального сезону газ однозначно подорожчає. Коштуватиме більше, ніж торік. Якщо враховувати світові прогнози, то вартість зросте до 10 гривень за "куб". З усіма податками платитимемо 12 гривень.
Як знизити ціну на газ?
— Треба мати достатньо запасів дешевого палива в підземних сховищах. Уже зараз є трохи більше, ніж 15 мільярдів кубометрів газу. Нафтогаз каже, що грошей закуповувати блакитне паливо немає. Думаю, що за бажання можна знайти вільні кошти. Якраз ціна на світових ринках вигідна, ще й долар дешевий.
Крім того, в Україні треба ліквідувати монополію операторів газових систем. Чому паливо для населення продає тільки Нафтогаз? На ринок треба допустити іноземних операторів, щоб створити конкуренцію. Тоді вартість однозначно знизиться.
Коментарі