— Змінив багато різних робіт, шукав себе постійно. Першою була перетяжка меблів. Потім торгував одягом і взуттям зі Сполучених Штатів. Коли почалася війна, бізнес довелося згорнути. Бо курс долара виріс, невигідно стало. Влаштувався на фірму широкоформатного друку, був менеджером з постачання. Набридло, захотілося власною справою займатися. Відкрив байкерський бар, попрацювали рік. Напевно, не вистачило досвіду, — розповідає 32-річний Артем Дєдков, підприємець із Чернігова. Відкрив креветкову ферму.
— Шукав так звану ідею для бізнесу в гаражі. Дивився різні відео на ютюбі. Думав гливи вирощувати, раків розводити. Натрапив на іноземний сайт про креветок. Зацікавила ідея. Читав інформацію в інтернеті. Потім купив дисертацію, де розповідалося про різні нюанси вирощування їх удома. У той час волонтерив в агенції регіонального розвитку. Пройшов програму для стартапів. Розробив бізнес-план креветкової ферми. Знайшов партнера через знайомих. Цього року запустилися.
Прісноводних креветок обрав, бо це нове для України. Я сам люблю їх їсти. Малька замовляв у Малайзії, в нас не знайшов. Щоб розпочати справу по мінімуму, треба поставити один басейн на 4 тонни. Можна буде виростити 10 кілограмів. Найбільше грошей йде на оренду приміщення. Знайшов біля дому. Пішки йти 20 хвилин. Креветка їсть майже все. В раціон повинен входити білок — нежирна риба. Зазвичай даю річкову. Морським бичком годував. Перекручував на м'ясорубці разом із кропивою і лопухом. Також їдять листя дуба, гарбузи, кабачки.
Закупаємо постличинку — копію дорослої особини. Головне завдання: домогтися частої линьки. Щоб росли, скидали старі панцирі та нарощували нові. Ідеальна температура води — 28 градусів. Для цього стоїть акваріумний обігрівач. Воду міняємо раз на тиждень. Догляд за креветками займає до 2 годин на день, якщо все чітко робити. Коли вони виростають, сам виловлюю. Їх живими забирають. На фермі маю помічника. Він працює на волонтерських засадах. Учиться всім процесам, годуванню, контролю води. Самому було б важко впоратися.
— Першу партію креветок розібрали, друга ще росте. Потрібно три-чотири місяці. Найбільші особини були завдовжки 20 сантиметрів. Кілограм продаю по 1100 гривень. А по Україні їх реалізують по 2000, — продовжує Дєдков.
Мої клієнти — кияни. Вони викупили першу партію і за контрактом заберуть другу. До супермаркетів та ресторанів поки що не доріс. Не ті об'єми виробництва. Окупиться бізнес приблизно за півтора-два роки. Планую виробляти 200–250 кілограмів креветок на місяць. Для цього потрібно буде найняти трьох-чотирьох працівників, бухгалтера. Поки що не маю грошей. Планую організувати екскурсії по фермі, дегустації. Вода в басейнах із креветками багата мінералами. Її можна використовувати для вирощування мікрозелені. Конкурентів на ринку мало. Я навпаки був би радий, аби їх більше з'явилося. Тоді можна об'єднуватися, постачати продукцію в Європу. Це перспективний бізнес. Головне, що треба від держави — не заважати працювати. Наприклад, зараз не існує в Україні жодних норм, держстандартів щодо вирощування креветок. Тому сертифікувати продукт важко. Це займе приблизно рік, доведеться ходити по інстанціях. Ти повинен спочатку придумати цей стандарт сам. А потім добиватися впровадження на законодавчому рівні.
Мій звичайний день проходить так: підйом о 6:30, пів години займаюся креветками. Далі їду на основну роботу — працюю менеджером у агенції регіонального розвитку. Після 18:00 повертаюся додому, вечеряю. Відправляюся на ферму годувати креветок, чистити фільтри басейнів. Лягаю спати майже опівночі. З лютого не мав вихідних. Іноді хочеться поїхати кудись із вимкненим телефоном, змінити обстановку. Родичі кажуть: "Знайди нормальну роботу. Навіщо воно тобі треба?" Хочу довести, що справа перспективна.
Коментарі