—?Зараз готуємо сомельє на круїзні лайнери, бо є попит. Заробляють там по 3,5 тисячі доларів на місяць. Але графік шалений, мають один вихідний на місяць, — розповідає киянин 31-річний Віталій Ковач. 2009-го відкрив школу сомельє. Підготував 147 спеціалістів. Вчитися приходять працівники винних маркетів, ресторанів та бізнесмени, які хочуть знатися на вині.
—?Ще добре заробляють сомельє, які обслуговують бізнес-клас у авіакомпаніях. Але туди дуже важко влаштуватися на роботу. Черга претендентів розписана ледь не на 20 років.
Середня зарплата сомельє в Україні 8-9 тис. грн.
—?Щоб отримувати зарплату 9 тисяч, має бути досвід. Знання іноземної мови додає у зарплаті ще тисячу. Треба розуміти асортимент алкоголю, що представлений в Україні — близько 15 тисяч позицій. Також знати світових виробників, рейтинги. Багаті люди, які мають власні винні погреби, запрошують сомельє додому для разових консультацій. Платять 200-800 гривень. Залежить від фаховості сомельє.
Ресторани на роботу охочіше беруть чоловіків. До обов'язків сомельє входить складання карти вин, підтримка запасу алкогольних напоїв у ресторані. Він має рекомендувати клієнту напій і проконтролювати його грамотну подачу.
—?У цій професії є чоловіки й жінки. Але більшість — чоловіки. Якщо буде вибір — обслуговує дівчина 20 років, теоретично сильно підкована, і чоловік за 30, то замовлення отримає він.
Серед ризиків професії — алкоголізм.
—?Якщо хтось схильний до алкоголізму, то не варто йти в цю професію. Іноді обирають цю роботу, бо вже мають залежність. Є сомельє, що лікувалися від залежності і знову поверталися у професію. Окремо відводжу для цього лекцію. Ще є ризик розбити дороге вино. Я колись розбив пляшку колекційного напою. Відробляв її сім місяців.
За кордоном сомельє отримують від 3 тис. євро, але українцям влаштуватися на роботу складно.
—?У дорогих ресторанах платять від 5 до 15 тисяч євро. Я заробляв півтори тисячі євро, бо іноземець. Коли навчався в Італії, у групі було 70 чоловік. Наймолодшому — 21 рік, найстаршому — 60.
120 гривень коштує найдешевше вино, що дегустують під час навчання у школі сомельє, яку відкрив Віталій Ковач. У групи набирає до 20 осіб, щоб пляшки вина вистачило на всіх. Щодня дегустують по чотири види вина — по 35 г на людину. 95% — продукт Італії, Іспанії, Аргентини, 5% — Молдова, Грузія, Україна. Пляшка найдорожчого напою, що пробують, коштує 1200 грн. За місяць студенти випивають під час занять майже тонну води.
5900 гривень коштує місяць навчання в Київській школі сомельє. У вартість входить вино для дегустацій, вода, посібники, канцелярія, оренда приміщень. В Італії — три рівні навчання. Перший коштує 350 євро, другий — 550, третій — 650. На третьому рівні вчать поєднувати вино зі стравами.
Коментарі