— Накинув "десятку" за стрижку, то перукарка ледь не пилинки здувала з моєї голови. Навіть вуса підрівняла, хоч я її не просив, — розповідає 39-річний Олександр Калинець із Черкас. Він два місяці тому почав залишати чайові у перукарні на бульв. Шевченка, де обслуговувався до того три роки.
— Ця дівчина й раніше стригла непогано. Але після чайових стала більше розмовляти, радити різні зачіски.
Чайовими заохочують перукарів, офіціантів і портьє. Доплачують їм 10% вартості послуг. Хто дає менше, виявляє скупість, вважає викладач зі столичного Центру ділового етикету Едуард Власенко, 33 роки:
— Якщо вам, наприклад, піднесли валізу біля готелю або таксист порушив правила заради вас, досить дати за клопіт 8-16 гривень. Заправнику вистачить 2-5. За це він ще й скло безкоштовно помиє.
Едуард залишає чайові за швидке обслуговування або допомогу. Має з собою для цього 2- та 5-гривневі купюри.
— Дріб'язок треба, коли плачу карткою. Торік мав зустріч із замовником у "Львівській майстерні шоколаду" на Андріївському узвозі. Приніс нетбук показати презентацію, а той розрядився. Офіціант за мить під'єднав подовжувач і протягнув його до розетки. Я раптом розкашлявся. Він пастилки від кашлю приніс. За каву я 18 гривень із кредитки заплатив. А на чай офіціанту менше 50 не лишалося. Стільки й дав.
Доплачують зазвичай у закладах, де ціни вищі за середні.
— У таких недорогих фаст-фудах, як "Пузата хата" та "Макдональдз", чайові не заведені. А от у кафе, де замовлення роблять не на касі, плата за чемність — звичне явище. Грошова подяка популярна і в таксі.
За погане обслуговування залишають 5-50 коп. на чай. Своє невдоволення не виказують уголос.
— Половина людей не дають на чай. Тому недбалий офіціант чи перукар не зробить висновків, коли не отримає додаткових грошей. А 5 чи 10 копійок його образять.
У США чайові включають у вартість страви
— У Японії за чайові образяться. Там вважають, що всі послуги мають надавати якісно. Якщо дав бармену на чай, отже, доти він погано обслуговував тебе. У США зазвичай додають 15-20 відсотків зверху. В багатьох ресторанах ця сума входить до вартості послуг, — розказує Едуард Власенко.
У Туреччині, Єгипті та Кіпрі дають $1 чайових. У Франції, Німеччині та Італії — 7-10% від суми замовлення.
600 гривень чайових має за день офіціант
23-річна Юлія Савенко працює офіціанткою у столичній кав'ярні "Kофе-хаус" на вул. Саксаганського. Отримує зарплату 800 грн, але основний заробіток — чайові.
— За день маю 150-200 гривень. Інколи буває і 600. Із цих грошей щоденно 50 гривень віддаю прибиральниці й бармену.
Серед іноземців найскупіші німці — у найкращому разі насипають жменю дрібних монет. Китайці й американці залишають 50-100 грн.
Зараз чайових поменшало. Багато іноземців думають, що вони входять у вартість страви.
Коментарі