Киянка Світлана Нактініс, 18 років, торік вступила до Інституту підприємництва в чеському місті Острава.
— Я збиралася вступати до державного вузу в Чехії, там навчання безплатне. Але не вистачило знань чеської мови. Її треба знати досконало, — пояснює. — Провчилася рік на платних курсах, щоб вивчити чеську. Цієї осені переведуся до державного Празького економічного університету.
Документи на навчання оформляла у харківській фірмі "Гольфстрім". Там відкрили візу, забронювали місце в гуртожитку та влаштували на мовні курси. Щоб отримати візу, студенту-іноземцю потрібна довідка, що він має на рахунку 3 тис. євро. Фірмі-посереднику Світлана заплатила 600 євро. Семестр у чеському вузі коштує 800 євро.
Студенти-українці вечорами підробляють у місцевих барах офіціантами, лагодять комп"ютери, доглядають за дітьми. За місяць заробляють 300 євро, розповідає Світлана. Вона живе в гуртожитку.
— В Остраві вистачить 250 євро на місяць, щоб прожити. У Празі ціни вищі. Витрачаю 350 євро.
Львів"янка 21-річна Ніна Мотузенко два роки навчається у Великій Британії. Ходить до коледжу, випускників якого потім зараховують до Кембриджського університету. Ніна хоче стати інженером-хіміком. Вступала самостійно. За рік послала заявку до централізованого державного офісу Англії — UCAS Universities and Colleges Admissions Service. Удома щодня ходила на курси англійської. Складала іспит на знання мови.
У Швеції вища освіта взагалі безплатна
— Починати навчання з коледжу дешевше, — розповідає. — Пізніше спробую вступити до університету. Паралельно можу працювати за спеціальністю, отриманою в коледжі.
У коледжі платить 4 тис. фунтів стерлінгів за рік. Ще 1 тис. треба було дати на "фінансову підтримку коледжу".
— Живу не в гуртожитку, а студентській резиденції, — усміхається Ніна. — Це щось на кшталт наших малосімейок. Плачу 50 фунтів на місяць. На їжу, одяг за місяць іде 250 фунтів. Грішми допомагають батьки. У них власний бізнес у Львівській області.
Ніна не хоче повертатися в Україну. Залишиться в Британії. Там хіміки заробляють від 2 до 4 тис. фунтів стерлінгів на місяць. Це $3,5–6 тис.
Часто навчатися за кордоном обходиться дешевше, ніж в Україні. Із дипломом тамтешнього вузу можна залишитися в Європі. Улаштуватися туди на навчання нескладно, запевняють фірми-посередники. Заробляють випускники значно більше, ніж на батьківщині.
— За останній рік кількість студентів, які хочуть навчатися за кордоном, збільшилася на 10 відсотків. Більшість українських вузів значно підвищили оплату за навчання, а в іноземних — вона незмінна, — каже 24-річна Світлана Черкашина, керівник компанії "Гольфстрім" на пл. Конституції, 1 в Харкові.
Вона влаштовує на навчання в Європу та США. Вступникам допомагають оформляти документи, ведуть переговори з вузом.
— У Чехії, Німеччині чимало державних вузів. Там навчають наших студентів безплатно. Ще й стипендію дають. В Австрії державні університети відшкодовують українцям половину вартості навчання. А в Швеції вища освіта взагалі безплатна, — розповідає Світлана. — Матеріальна база закордонних вузів не йде ні в яке порівняння з нашими. Приміром, студенти з Чехії проходять практику на підприємствах Німеччини та США. Інші країни зацікавлені в наших студентах.
Фірми-посередники беруть за послуги 540–1000 євро залежно від обраної країни. Подавати документи треба за півроку-рік перед вступом до іноземних навчальних закладів.
Коментарі