— Багато банків просто не вберегли себе від краху. Після 2008-го думали, що гірше вже не буде, — каже 31-річний Андрій Федоров із банку "Фінанси та кредит".
— Коли починаються економічні проблеми, банк повинен у першу чергу провести аналіз платоспроможності позичальників та ретельно оцінити заставне майно. Якщо квартира коштує 100 тисяч доларів, то кредит треба видавати вполовину менший. І обов'язково перевіряти, чи реально продати нерухомість. Це на випадок, якщо клієнт перестане платити по кредиту.
Які ще були причини банкрутства банків у минулому році?
— Багато установ були пов'язані з коштами Януковича і сім'ї. Виведення цих грошей — різкий удар. Ще більший, ніж відтік депозитів. Узагалі перебільшують, коли кажуть, що в усьому винні люди, які забрали гроші. Різкого відтоку коштів із депозитів не було.
Що буде з проблемними банками?
— Якщо акціонери відвернуться — збанкрутують. Допомогти може Нацбанк. Він має надавати установам кредити, аби ті піднялися. Але це навряд чи відбудеться, бо Нацбанк якийсь пасивний. Ніяк себе не проявив, коли почав рости долар. Мовляв, росте — то й нехай. А для простої людини це — катастрофа. Повинні були щодня пояснювати ситуацію.
Найбільше постраждають банки, які створювалися як конвертаційні центри для відмивання грошей. І ті, що існували для розкрутки бізнесу. Вони не мають великого депозитного портфеля. Дохід від бізнесу є основним джерелом повернення депозитів людям. Тільки бізнес стане, власники припинять фінансування.
Як повернути довіру людей?
— Найперше — віддавати депозити. Треба знаходити варіанти, як розрахуватися з вкладниками. Практика показує, що вже за два-три дні ці люди знову принесуть гроші в банк.
Чи легко буде отримати кредит у 2015 році?
— Зараз навіть кредиток не дають. Банки не мають ресурсів. Кредити даватимуть, коли люди знову почнуть відкривати депозити.
Коментарі
1