У понеділок голова НБУ Валерія Гонтарєва після круглого столу пішла з журналістами купити $200 у відділення "Сбербанку Росії". Американську валюту їй не продали. Касир розмовляла по телефону і не реагувала на прохання.
— Нацбанк не контролює ситуацію, — каже 34-річний Олексій Лупоносов, керівник банківського порталу ua-banker.ua. — За ніч зробили роздрібний курс долара нижчим, ніж міжбанківський. Курс, за яким Нацбанк продає фінустановам долари, став 13,8 гривні, а роздрібний — 12,8. Звісно, ніхто у збиток працювати не буде. Як тільки американська валюта надходить у банки, її викуповують працівники. Потім продають за вищим курсом через інтернет-аукціони або перепродують міняйлам. В Україні бракує валюти. Після того, як експортерів зобов'язали продавати 70 відсотків своїх прибутків у доларах, вони почали тримати гроші в офшорних зонах. Знаю, що багато підприємств повідкривали рахунки в банках країн Балтії.
Через низький офіційний курс менше людей продають долари фінустановам.
— Беруть валюту по 12,8 гривні, а в магазині купуємо товари по курсу 15–15,5 гривень. Наприклад, смартфон "самсунґ", що у закупці коштує понад 200 доларів, інтернет-магазини продають за 4 тисячі гривень. Щоб мені його придбати, потрібно обміняти 350 доларів із заощаджень за курсом 12,8. Побільшало підприємців, які продають товари в американській валюті.
Із вересня у банках діє обмеження — за добу можна купити доларів не більш як на 3 тис. грн. А з депозитів дозволяють знімати до 150 тис. грн.
— Ці обмеження не вплинули на курс. Бо долара ні в обмінниках, ні в банках немає майже місяць. А для людей, які купують валюту в міняйл, ніяких обмежень немає, — говорить Олексій Лупоносов.
Коментарі