— В Україні на людину припадає 0,5–0,99 кілограма сміття на день. Під час новорічних свят його більше на третину. Переважно викидають продукти, — розповідає 31-річна Ольга Зірко, маркетинг-директорка Центру управління відходами.
— На свята з'являється спокуса купити зайві продукти. Люди готують більше, ніж можуть з'їсти. Впливають традиції — зокрема, перелік і кількість страв на столі. Також не задумуються, як їх правильно зберігати. В Україні на свята викидають їжі на суму від 470 мільйонів до одного мільярда гривень, за оцінками дослідників. У смітник йде 40–50 відсотків фруктів, овочів, коренеплодів. Третина м'ясних, молочних продуктів, зернових, риби. Хоча зменшити кількість відходів легко. Слід скласти святкове меню з урахуванням кількості гостей. Не готувати зайвого. До магазину йти зі списком. Частину продуктів можна заморозити й використати потім. Якщо ж після святкування лишилося багато їжі, слід пригостити знайомих, сусідів.
Із 400 мільйонів тонн сміття, що викидають за рік в Україні, переробляють 3–6 відсотків. Спеціалізованих підприємств мало. Але тенденція позитивна. Серед наших партнерів — понад 700 компаній, що вже сортують відходи. Це банки, посольства, транснаціональні компанії, бізнес-центри, державні та комерційні організації. Вони до цього спонукають і своїх клієнтів. Торік запустили сортування сміття Макдональдз, мережа супермаркетів "Новус", автозаправки "Вог", "Кло". "Нова пошта", мережі "Сільпо", "Метро" роблять це з 2018 року. Все більше українців приходять до свідомого поводження з відходами. Правильно їх сортують, утилізують.
У багатьох країнах популярні автомати, де можна здати за гроші пляшки, бляшанки. Позаторік у Києві встановили перший автомат "Япомогабокс". Можна обміняти пластикову пляшку на корм для бездомних тварин. За тиждень роботи зібрали понад 2 тисячі пляшок. Автомат видав 68 кілограмів корму. Такі проєкти знаходять відгук. Хотілося б, аби їх в Україні з'являлося більше.
Коментарі