— Колись в електричці жінка хвалилася, що на часнику машину заробила. Я теж вирішила засадити ним половину городу, — говорить 54-річна Ніна Микитюк із Херсона.
— Це було чотири роки тому. Тоді вклала в насіння 800 гривень, купила майже 25 кілограмів часнику. Чоловік сказав, що я здуріла. Мовляв, на картоплі можна заробити більше. Зібрали перший урожай. Побачила, що навіть за найнижчої ціни окуплю витрати і зароблю третину зверху. Тепер часником засаджую 10 соток. Щороку маю 20–35 тисяч гривень. Торік ціна була невисока, вплинули сприятливі погодні умови. Найдорожчим часник був 2015-го. Кілограм коштував 180 гривень. Зараз на базарі кіло продають по 85–90 гривень. Оптом можна здати по 40, — розповідає жінка.
— Обробити гектар часнику може п'ятеро людей. Культура незатратна та вигідна, — каже Сергій Капінус, 45 років. Він директор спілки "Украп", що спеціалізується на вирощуванні часнику. — Фермери почали вирощувати цю культуру. У кожній області є таке господарство. Щороку Україна експортує 10 тисяч тонн часнику. При цьому завозить 12 тисяч тонн дорожчого з Китаю. Наприклад, зараз оптова ціна українського часнику — 40 гривень, а китайського — 65. Мережам супермаркетів нецікавий наш продукт. Хоча він якісний, має хороший товарний вигляд. Вони беруть часник на реалізацію на 60 днів. Потім повертають фермерам у вигляді сміття. На базар виробник торгувати не поїде. Організовуємо збут в інші країни. Цього року продали часник до Німеччини, США по 60 гривень за кілограм. Це вигідніше, бо іноземці платять гроші одразу.
У мережах супермаркетів кілограм часнику коштує від 70 грн.
— Найдорожче продають молодий імпортний — 200–450 гривень. Але купують його мало. Середня головка затягне на 100 грамів. За місяць беруть пару штук. Продається такий часник переважно в елітних супермаркетах. У них і яблука можуть коштувати більш як 100 гривень. Пояснюють, що привезені з іншого континенту. Мовляв, там якраз сезон на ці фрукти, — говорить торговельний менеджер 35-річний Андрій Линьов.
Коментарі