За останні три роки кількість безготівкових розрахунків збільшилася уп'ятеро. Про це повідомила заступник голови Нацбанку Віра Ричаківська. Торік їх обсяг становив 92 млрд грн, а за перше півріччя 2013-го — 72 млрд.
— Це не означає, що ми стали багатші у п'ять разів, — каже 50-річний Олександр Сугоняко, голова Асоціації українських банків. — Це технічна цифра, яка мало що говорить про стан економіки.
Безготівкові розрахунки стали людям зручні, вони вже не бояться карток, — додає. — Навіщо тягати з собою купу грошей, якщо можна взяти картку і швидко розрахуватися в будь-якому магазині? Це позитивне явище — що менше готівки, то більше коштів залишатиметься на банківських рахунках, то краще не тільки для фінустанов, а й для економіки. Але це ніяк не відбивається на наших із вами доходах. Пересічній людині з економічної точки зору краще від цього не стає. За останній рік економіка падає, виробництво падає, а обсяги розрахунків зростають.
Оплати картками поширені переважно в обласних центрах і містах-мільйонниках. Усі торгові центри повиходили з тіні, не можуть сховатися від оподаткування і тому розраховуються через банки.
Якби для всіх була вигідна прозорість, безготівкових розрахунків було б більше. А в нас поки що напівкримінальна країна.
Із вересня кількість безготівкових розрахунків ще зросте. Бо набула чинності постанова про обмеження суми оплати готівкою до 150 тисяч гривень. Щоб офіційно придбати дорогоцінну річ, необхідно проводити операцію через банк.
Коментарі
2