Національний банк зменшив облікову ставку з 8% до 6%. Це найнижчий рівень за історію незалежної України. У березні 2019-го вона становила 18% річних.
Облікова ставка визначає вартість грошей у країні. Впливає на умови кредитування. Що менша вона, то більші можливості у банків знижувати відсотки за кредитами.
Пом'якшення монетарної політики необхідне, щоб підтримати економіку під час поступового згортання карантину. Адже впав і споживчий, і інвестиційний попит. До прогнозованих показників повертатиметься довше, ніж очікували, повідомили в Нацбанку.
Україні вдалося продовжити співпрацю з Міжнародним валютним фондом. Це відкрило доступ до фінансування Світового банку та Євросоюзу.
— Національний банк фактично відреагував на рівень інфляції в країні, — каже економіст 49-річний Ярослав Жаліло. — В першому кварталі 2020 року ще й відбувся різкий обвал інвестицій. На що зниження облікової ставки може позитивно вплинути.
Щоправда, в наших умовах облікова ставка фактично не працює. 2019-го її знижували кілька разів, а корпоративне кредитування все одно пішло в мінус. Та й для населення прямих наслідків не буде. Можливо, це вплине на наміри банків зменшити ставки за депозитами. Водночас можуть виникнути ризики, пов'язані з фінансуванням різних програм підтримки. Наприклад, іпотечного кредитування. Адже в певних випадках застосовують механізм субсидіювання різниці між обліковою ставкою й реальною ринковою, під яку зробили запозичення.
— За офіційними даними, інфляція низька. Під час карантину українці витратили заощадження. Зараз купівельна спроможність упала. Немає грошей, щоб придбати товари. Тому й ціни суттєво не зростають, — говорить економіст Олександр Охріменко, 54 роки. — Щоправда, зниження облікової ставки не вплине на відродження іпотечного кредитування. У нас проблема в іншому. Майже 98 відсоткам потенційних клієнтів, які розраховують отримати кредит на житло, банки відмовляють. Посилаються на абсурдні вимоги Нацбанку. Людина, яка хоче взяти іпотеку, має підтвердити джерела надходження грошей на перший внесок. Пояснення "назбирали" не підходить. Як варіант — ці кошти пропонують задекларувати й платити 19,5 відсотка податку. Це невигідно й абсурдно.
Коментарі