Нову "ладу" 38-річний Максим Ігнатов придбав місяць тому в кредит. В "ОТП банку" гроші позичили під 11,6% річних на два роки.
— Інші банки видають під 17-20 процентів, — розповідає Максим. — У цьому банку ставка за кредитом плаваюча. Вона залежить від стану економіки — курсу долара та середнього показника вартості кредитів.
Перед придбанням авто Ігнатов збирав інформацію про фінустанови. Також заходив на інтернет-форуми. Там обговорюють умови кредитування.
— На форумі я запитав, який кредит краще брати — з фіксованими процентами чи плаваючими. Отримав десь із сотню відповідей. Писали й спеціалісти банків. Плаваючий відсоток радили брати на короткий термін. Наприклад, на рік. Інша справа — житлові позики. Їх доводиться виплачувати по 10-20 років. За цей час ставка може так зрости, що залишишся без штанів.
Кредити під плаваючі відсотки видають 13 банків. Ставка складається із фіксованої маржі фінустанови, 2-3% річних та індексу UIRD, середнього рівня ставок за депозитами в Україні. Цей показник для українських банків визначає рейтингова агенція "Томсон рейтерз".
— Така ставка зручна для позичальника, — каже 49-річний Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру. — Банк не може підвищувати відсоткову ставку в односторонньому порядку, не попередивши клієнта. Зараз індекс для гривневих кредитів дорівнює 13,2 відсотка річних. У сумі клієнт платить 12–15,5 відсотка.
Перед підписанням радить показати кредитну угоду юристам. Якщо там закладена умова про односторонній перегляд банком умов договору, краще відмовитися.
Коментарі