"Я — пенсіонер, інвалід першої групи. Паралізований після інсульту. У довідці МСЕК вказано, що я потребую стороннього догляду. За це повинні доплачувати. Проте мою колишню жінку не хочуть оформляти як доглядальницю, бо вона пенсіонерка. Отримую 887 гривень пенсії та 50 гривень — від соцзабезу. Скільки мені повинні платити?"
Запитує Володимир Кроль із міста Березне Рівненщини.
Відповідає адвокат, радник київської юридичної компанії "Корпорейтлоусервіс" Олександр Кротенко, 26 років:
— У вашому випадку розмір пенсії за інвалідністю становить 100 відсотків пенсії за віком, відповідно до закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 9 серпня 2003 року. Її мінімальний розмір дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатної особи, тобто 784 гривням.
Щоб збільшити розмір пенсії, напишіть заяву про перерахунок у районне управління Пенсійного фонду. Там зобов'язані підібрати для обрахунку такі роки праці, з якими розмір виплат буде найвищий.
Ви маєте право звернутися з письмовою заявою до голови райдержадміністрації з проханням надати одноразову матеріальну допомогу. Відповідь має надійти протягом 30 днів, згідно зі статтею 15 закону "Про звернення громадян".
Управління соцзахисту може виплачувати надбавку за догляд лише в разі, якщо ваш доглядальник ніде не працює та не досяг пенсійного віку. Проте за ці ж послуги всі особи, у тому числі пенсійного віку, мають право отримувати компенсацію на соціальні послуги. Її розмір орієнтовно складає 120 гривень на місяць. Це передбачено постановою Кабміну №558 від 29 квітня 2004 року. Ви також можете написати заяву в територіальний центр обслуговування одиноких громадян, щоб призначили соціального працівника. Такі центри працюють при районних соцзабезах.
Коментарі