26-річний Віталій Гоголь з Івано-Франківська торгує випічкою. Має п"ять крамничок-автопричепів. Час від часу перевозить їх з одного району міста в інший. За день пересувний магазин дає виторг до 2,5 тис. грн.
— В університеті я вчився на юриста. Коли побачив у столиці кіоски гарячої випічки "Форнетті", й собі загорівся ідеєю, — розповідає. — У Львові знайшов підприємців, які пропонували готовий бізнес — міні-пекарні "Чудо-піч". Пічку, рекламу, вітрину фірма дала в безплатне користування. За 15 тисяч гривень купив автопричеп. Зараз такий на пару тисяч дорожчий.
Віталій оформився приватним підприємцем. На дозволи всіх інстанцій заплатив 10 тис. грн.
— У мене 33 види пиріжків, — продовжує. — Я їх продаю з націнкою 40 процентів. Морожені напівфабрикати тримаю тут же в автокрамниці, в морозильнику. Купив його сам.
Витрати окупилися за три місяці. За рік Віталій відкрив іще чотири пересувні кіоски. Найняв продавців. Платить кожному до 3,5 тис. грн на місяць.
Продавцям плачу по 3,5 тисячі гривень
— Найважче було навчитися керувати працівницями. Я ж молодший за них. Брав на роботу людей без освіти.
Торік підприємець мав 9 тис. грн чистого прибутку на місяць. 2009-го дохід зменшився. Тепер Віталій возить кілька автопричепів у прикарпатські райцентри Надвірна, Коломия та Яремча. Пересувну крамницю можна причепити до легковика. Потім їздити торгувати селами.
— Це так само вигідно, як і в місті. Головне — стати в людному місці. Наприклад, біля автобусної зупинки або церкви.
Коментарі