1 грудня розпочнеться реєстрація для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні для охочих наступного року вступити до вищих навчальних закладів. До цього часу можна записатися на пробне тестування, що відбудеться у березні.
— Пробне тестування. проводиться лише через Інтернет, — розповідає директор Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти Лариса Середяк. Пробні тести покликані продемонструвати процедуру, максимально наближену до "бойової". Можна зареєструватися не більш ніж із двох предметів. 14 березня складатимуть тести з української мови та літератури, історії України, біології та географії, 21 березня — з іноземних мов, математики, хімії та фізики.
Пробне тестування є платним — 62 гривні за предмет. Ці гроші підуть на оплату праці залучених працівників, друк штрих-кодів, зошитів, бланків, податок. На ранок середи по Львівському регіональному центру (включає Львівську, Волинську і Рівненську області. — "ГПУ") зареєстровано понад 9 тисяч учасників. Найбільше бажають писати пробні тести з української мови та літератури, на другому місці математика, на третьому — англійська мова.
Як проходитиме реєстрація на основне тестування?
— Вона триватиме з 1 грудня цього року до 3 березня 2009-го. Продовжувати термін, як торік, не будуть. Для випускників реєстрація відбуватиметься в їхніх навчальних закладах. Здійснюватиме її людина, призначена наказом директора.
Вперше проводитимуться тести з іноземних мов?
— Так. Завдання з англійської, німецької, французької й іспанської мов допомагають готувати Британська рада, Французький центр, Інститут Ґете. Перевірятиметься три типи мовленнєвої діяльності: аудіювання, письмо і читання. У кожній аудиторії, окрім пакетів із бланками, буде диск із записаним текстом. Тобто там повинна бути добра техніка, яка не шипітиме-хрипітиме. В один час у всіх аудиторіях України буде включено цей диск. Інструктори не мають права володіти іноземними мовами, щоб нічого не допомогли.
Порівняно з минулим роком, не буде тестів із чотирьох предметів.
— Так, тепер не проводимо тестування з основ правознавства, основ економіки, всесвітньої історії та зарубіжної літератури. Наприклад, правознавство діти вивчають лише в дев"ятому класі, 36 годин на рік. А це прямий шлях до репетиторства, яке можуть собі дозволити не всі батьки абітурієнтів. Тим більше, право не є базовим предметом. Чи позначиться це на рівні вступників на юридичний факультет? Наприклад, в Університеті імені Івана Франка на юридичний факультет прийматимуть сертифікати з історії України або іноземної мови, або математики. Плюс українська мова та література — як профільний предмет. Тобто 2009 року в них буде дуже хороший відбір абітурієнтів, адже всі подадуть найкращі сертифікати.
Чи планується у наступні роки введення тестів із нових предметів?
— Обговорюється питання винесення окремим тестом української та зарубіжної літератури. Також плануємо запровадити тест здібностей — таке практикується у світі, вже кілька років є навіть у Грузії. Там є тести на логіку, компілятивні питання. Вони дають можливість розкрити, до чого є здібності у потенційного студента.
Багато осіб цього року впіймали за списуванням?
— Біля сорока людей. Вони отримали сертифікат, на якому великими червоними літерами було написано "Анульовано". Прикро те, що в когось випала шпаргалка за п"ять хвилин до здачі робіт. В одного хлопчини впала закрита книжка, на якій він сидів. Просто поклав, щоб психологічно легше було. Потім збирав свідчення, що він нею не користувався. Але ж правила одні для всіх.
Батьки дорікають, що багато місць при вступі віддають пільговикам.
— Цього року скорочена кількість пільгових категорій. На рівних з усіма вступатимуть медалісти, випускники курсів довузівської підготовки, призери обласних олімпіад. Матимуть пільги призери четвертого етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад із базових дисциплін, третього етапу Всеукраїнських конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт Малої академії наук, чорнобильці. Можуть не складати ЗНО інваліди першої та другої групи й інваліди дитинства. Проблема в тому, що в престижних навчальних закладах кількість "інвалідів" цього року збільшилася вдвічі. Але це справа прокуратури — займатися їхніми довідками.
Коментарі