В острозькому Музеї книги на Рівненщині зібрана одна з найкращих в Україні колекція стародруків: півтори тисячі книг і рукописів XVI ст. Та надмірна вогкість і грибок на стінах загрожують пам"яткам знищенням.
Музей книги оселився у триповерховій Луцькій вежі майже 30 років тому. Капітального ремонту у приміщеннях відтоді не робили, лише підфарбовували стіни й ущільнювали дах. Саме через неправильну плоску його будову волога пішла стінами.
— Узимку на даху збирається багато снігу, а весною розводи йдуть стінами. Інколи стеля протікає під час зливи, — розповідає доглядач музею Світлана Соколюк, 30 років. — Ця вежа вже 500 років стоїть.
Дирекція музею викликала бригаду будівельників з Рівного, щоб оновили дерев"яне перекриття даху. Вітрини порожні — книги винесли на просушування та реставрацію. Штукатурка на стінах осипається, цегла кришиться.
— Волога та грибок усюди, на північну стіну страшно глянути — така чорна, — скаржиться старший науковий співробітник Анатолій Хеленюк, 48 років. — Часом миємо стіни губками та підбілюємо. Від цвілі просто нічим дихати, перебувати тут небезпечно. А для стародруків із пергаменту волога та сонце — найбільші вороги. Кілька місяців тому сторінки у книгах деформувалися, склеїлися.
2002 року в музеї встановили централізоване опалення — доти вежу обігрівали з котельні. Узимку доглядачі приносили з дому обігрівачі. Більшість бійниць у вежі замурували, решту прикрили металевими заслонами.
— У них голуби живуть. Прилітають ночувати, гніздяться. Ми не проти, — Хеленюк відкриває одну з бійниць, повну білого пір"я.
Найцінніші експонати — Острозьку Біблію 1581 року, "Апостол" і "Буквар" Івана Федорова та рукописні патерики — зберігають на першому поверсі. Найдавніша книга музею — "Декреталії" Папи Григорія ІХ — датована 1511 роком. Більшість раритетів на стендах — муляжі, оригінальні стародруки та рукописи зберігають у спецфонді музею. Подивитися на них улітку щодня приходять по 400— 700 відвідувачів. Найчастіше — поляки, німці, французи та китайці.
— Продамо квитки, брошурки — так і викручуємось. Із цих грошей і стіни підфарбувати можна, — розповідає доглядач Світлана. — Торік 60 тисяч гривень заробили.
Музей книги фінансують з обласного бюджету. Чиновники з управління культури та туризму облдержадміністрації радять чекати на державну субвенцію для Острозького заповідника — майже 3 млн грн. Із них 400 тис. грн витратять на Музей книги. Щоправда, левову частку "з"їсть" зарплата працівників музею та оплата за енергоносії.
Коментарі