понеділок, 15 серпня 2011 00:00

У воді пролягає високовольтна лінія

— Це було ужасно, — розповідає львів'янка Наталія Трапач, 53 роки. — Машина їхала вздовж берега озера. Там насип метрів із шість заввишки. Раптом почала завалюватися набік. Пасажири вискочили, машину обступили відпочивальники. Взялися виштовхувати, колеса буксували. Врешті-решт фактично винесли її на руках. Інакше скотилася б на берег — і просто в воду.

У неділю Наталія Трапач відпочивала на озері поблизу села Ясниська Яворівського району. Кожні вихідні сюди з'їжджаються кілька сотень людей. Водойма розташована за 20 км від обласного центру. Купаються, засмагають, п'ють пиво. Формально відпочинок на цій території заборонений.

— Про Ясниське озеро багато легенд ходить, — 27-річний Роман Кіцера п'є пиво з літрової пляшки на березі. — Дно дуже нерівномірне. За кілька кроків від берега може бути глибина півтора метра, а потім раз — і 20-метровий обрив. Засмоктує, як у воронку. Кажуть, водолази знаходили тут на дні дорогі машини. А в них прикуті наручниками скелети. Мовляв, ще з розборок у 1990-х залишилися.

— Усі знають, що тут постійно люди топляться, — додає подруга Романа — Аліна. — Але кращого місця для відпочинку не знайти. Їхати півгодини із центру Львова. Через городи перейшов, у кущах переодягнувся — і купайся. Далеко стараюся не заходити, бо справді страшно. Думаю, біля берега побольбатися — небезпеки немає. Вода голуба, чистенька, дно видно. Коли фотки в інтернет викладаю, знайомі дивуються: "Ти на морі була? За кордоном?".

Найглибша точка водойми — 24 м. Озеро — це діючий піщаний кар'єр. На горизонті видно крани та іншу техніку. Люди відпочивають на протилежному боці.

41-річний Павло Гресь прийшов на озеро із села Домажів.

— Водичка — те, що треба, — лягає на розстелений рушник. — Хай би тут 3-метровий паркан поставили, люди би все одно лізли. У Винниках, Брюховичах вода набагато брудніша, ще й гроші деруть. А тут усе безплатно. Тільки до магазинів далеко йти, треба водою та їжею наперед запастися. Кілька років тому, пам'ятаю, прийшов міліціонер. Людей мільйон, а він каже спокійно: "Тут учора хлопець утопився. Водолази чекають, коли після дощу мул зійде, і шукати почнуть". Людей із води як вітром знесло.

— До Ясниського озера навіть наближатися небезпечно, — застерігає начальник обласної водолазно-рятувальної служби Роман Фіца, 48 років. — Років шість тому був випадок — хлопчина у воду не заходив, просто відійшов до берега переодягнутися, і провалився. Знайшли його через тиждень у печері, зробленій земснарядом. Усе дно кар'єру складається з таких печер. Вони йдуть не тільки вглиб, а й у сторони — на 3–4 метри. А ще дном пролягає високовольтна лінія.

В останні три роки потопельників в Ясниськах не було. Хоча раніше фіксували по п'ять — сім смертельних випадків за купальний сезон.

На Львівщині є п'ять затоплених промислових кар'єрів. Окрім Ясниськ — у Яворові, Новому Роздолі, селах Задорожнє Миколаївського району і Подорожнє на Жидачівщині.

— Придатна для купання тільки Яворівська водойма — і то лише зі сторони сіл Цетуля і Залужжя, — говорить Роман Степанович. — "Великі вчені" спроектували пляж на березі цього кар'єру. Але природа втрутилася — зараз там прірва. Натомість хвилі намили пологий берег із протилежного боку, там купатися відносно безпечно. У Подорожньому, Яворові глибина водойм сягає 80 метрів. Водолазам працювати складно, бо жива вода тільки вгорі, далі — як кава з молоком, нічого не розгледиш. Ось уже півтора місяця не можемо знайти двох потопельників у Подорожньому. Обчистили все на глибині до 30 метрів, а далі — наче стіна.

59

Стільки людей втопилися у водоймах Львівської області з початку року. Серед них шестеро дітей. Найбільше потопельників — у Дрогобицькому, Яворівському та Миколаївському районах. Найнебезпечнішими для купання є річки Стрий, Дністер, Свіча, Західний Буг.

 

Зараз ви читаєте новину «У воді пролягає високовольтна лінія». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути