У дошкільному закладі N75 міста Львова здорові діти вчаться разом із розумово відсталими. Тут виховують і навчають за методикою Монтессорі.
— У садку діє 11 груп. У двох минулого року запровадили новий спосіб виховання — за програмою італійського лікаря та педагога Марії Монтессорі, — розповідає завідувачка закладу Наталія Вельська, 37 років. — Цій методиці понад 100 років. 1992-го її запровадили в Києві. Але там займаються тільки зі здоровими дітьми.
У групи Монтессорі ходять 38 дітей віком від трьох до шести років. Семеро з них — із особливими потребами. Психолог, керівник проекту "Монтессорі" Оксана Пишник, 46 років, каже, що молодші намагаються наслідувати старших і швидше навчаються.
— Спершу батьки категорично забороняли, щоб з їхніми дітьми навчалися розумово відсталі, — розводить руками Оксана Пишник. — Однак ми таки впросили їх. Тепер кажуть, що діти стали добрішими і милосердними.
У світлій затишній кімнаті граються вихованці. Двоє хлопчиків складають пазли на маленькому столику, дівчатка перебирають на спеціальній дошці різні за формою предмети, граються ляльками. Вихователька мовчки спостерігає за ними.
— Спочатку діти знайомляться з певною річчю, вивчають, — каже психолог. — За їхньою згодою вихователь показує, як нею користуватися. Кожна іграшка тут особлива, з певною навчальною функцією. Діти граються ними, вдосконалюють відчуття та моторику, розвиваються розумово.
Садок співпрацює з німецьким фондом "Промінь сонця", який виділив на дидактичні матеріали 2,5 тис. євро. Для повної реалізації проекту потрібно 16 тис. євро.
— За перебування дітей у садку батьки не платять, — розповідає Наталія Вельська. — Лише дають три з половиною гривні в день на харчування, як і в звичайних дошкільних закладах.
Оксана Пишник підходить до 4-річного Олексійка, який пальцем виводить букви по розсипаній в коробці з-під цукерок манці.
— Хлопчик розвивається з психомовною затримкою, — розказує. — У нього поганий зір. Дітки допомагають йому шукати іграшки, ходити по кімнатах. Коли він прийшов до нас, не вмів навіть говорити. А тепер дуже добре балакає.
Діти з групи Монтессорі потім навчатимуться у СШ N60.
Нещодавно у дитсадок приїжджав директор інтеграційної школи Монтессорі, що в німецькому Ерфурті, Арвед Мюллер, 40 років. Заклад, який він очолює, діє вже 12 років.
— У нас навчаються 140 дітей від шести до десяти років. Майже 30 із них мають вади розвитку, — розповів Арвед Мюллер "ГПУ". — Потім хворі легко навчаються у звичайних класах, а здорові виростають добрими християнами.
Коментарі