У селі Чудель Сарненського району Рівненської області майже щороку навесні розливається річка Случ. Дерев"яний міст часто зносило. Кілька років тому селяни самотужки звели два переходи, які можуть витримати будь-який підйом води.
Один міст нависає над водою на висоті 3 м, інший — плаває на порожніх діжках.
— Вони обидва дерев"яні. Навісний розташований на найвищому березі, — каже війт Чуделя Володимир Жук, 35 років. — Люди самі закріпили дошки, замість перил — металеві троси. Він легко витримує і пішоходів, і велосипедистів.
На 700 м нижче за течією розташований 20-метровий міст із 30 металевих бочок. Він піднімається із водою і не тоне. Повітря всередині діжок надійно втримує їх на поверхні. Вони зв"язані між собою по троє. Зверху люди настелили дошки, а замість поруччя прив"язали трос.
— На зиму його знімаємо, щоби бочки не вмерзали в лід. Весною ставимо назад, — додає Володимир Жук. — Маємо ще військову понтонну переправу неподалік сільради. Її 2004-го подарував Микола Шершун (нардеп із Блоку Литвина. — "ГПУ"). По ній їздять трактори та підводи. Але на зиму її витягаємо на берег, щоб потім не знесло, коли почнеться відлига.
Щоразу під час повені страждає село Крива Хустського району Закарпаття. Воно розташоване за 300 м від найбільшої річки області — Тиси. У Кривій живуть понад 1300 людей.
— Найчастіше страждає вулиця Молодіжна, — розповідає секретар сільради Ольга Гомечко, 44 роки. — Там стоять 15 будинків. Коли у Тисі піднімалася вода, заливало підвали, перші поверхи. Вулицю відрізало від решти села.
Минулого літа в Кривій почали будувати дві земляні дамби завдовжки 1,5 і 1,8 км. Загальна вартість спорудження — 28 млн 497 тис. грн. У грудні звели довшу дамбу, здали частину іншої.
Споруда захистила від руйнування асфальтовану дорогу і частину будинків Кривої. Робітники перекрили великогабаритною перемичкою із каменю новостворене русло Тиси.
Торік у селищі Берегомет Вижницького району Чернівецької області укріпили 2,5 км берега притоки Прута. Витратили 2 млн 700 тис. грн.
— Тепер на річку Сухий Потік любо глянути — береги міцні, там клали каміння і дротом крутили, поправили русло. Не страшні уже великі води. Ми на височині живемо, тому до хат тоді вода не доходила, ставала на городах людей. Але висушила майже всі криниці у селі, — каже місцевий Микола Качур, 54 роки.
Торік берегові укоси укріпили на восьми об"єктах області.
Коментарі