середа, 06 червня 2007 07:03

Селяни з Грабівки почали часто хворіти на рак

Автор: фото: Юрій Тимощук
  Голова Завійської сільської ради Іван Тимків з лікарями фельдшерсько-акушерського пункту обговорює ситуацію із захворюваності в селі
Голова Завійської сільської ради Іван Тимків з лікарями фельдшерсько-акушерського пункту обговорює ситуацію із захворюваності в селі

Селяни Грабівки Калуського району Івано-Франківської області другий місяць скаржаться на сильні болі голови та різке зростання випадків онкозахворювань. Свої біди прикарпатці пов"язують із Чорним лісом, з одного краю якого розташоване колишнє військове підземне містечко, а з другого, поблизу селища Ценжів, — склади токсичного рідкого ракетного палива типу "меланж".

У Грабівку приїхали фахівці з санепідемстанції та Міністерства з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області. Замірювали радіацію.

— Неподалік села колись розташовувалася військова частина, — розповідає сільський голова Іван Тимків, 50 років. — Цей об"єкт був засекреченим. Як і що там зараз — невідомо. Еменесники заміряли радіаційний фон не тільки на військовому об"єкті, але й у селі. Проте прилади зафіксували рівень радіації у кілька десятків разів нижчий, аніж передбачено нормами.

— Виглядає досить дивно, — каже головний лікар Завійської амбулаторії Галина Струтинська, 40 років. — У місцевості, де ліс і свіже повітря, зростає смертність, зокрема від онкологічних захворювань. Помирають молоді люди працездатного віку. Торік у Грабівці від раку померло двоє осіб похилого віку, а цього року — вже четверо. Троє з них порівняно молоді люди 44–56 років. Іще в селі п"ятеро хворих на рак віком 30–50 років.

У спеку над складами висить легкий серпанок

Військовий об"єкт біля Грабівки перебуває на балансі облдержадміністрації. Колись там будували пункт космічного зв"язку, але об"єкт так і не ввели в експлуатацію. Зараз колишнє військове містечко занепадає.

Неподалік села знаходиться ще один небезпечний об"єкт. На складах зберігають 2,3 тис. т меланжу.

Меланж — це високотоксичний окислювач палива для ракет середньої та малої дальності. На складах Міністерства оборони він  значиться під маркою АК-20К. Це концентрована азотна кислота — легка сполука червоного чи жовтого кольору. Навіть незначне потрапляння меланжу в атмосферу призводить до серйозних і незворотних наслідків для живого організму. Його гранично допустима концентрація становить усього 0,005 мг/л, тому кілька вдихів випарів меланжу є згубними для організму. Тривале перебування у хмарі меланжу без костюма хімічного захисту для людини смертельно небезпечне.

Жителі міст і сіл поблизу складів меланжу навіть не здогадуються, що токсична отрута поступово потрапляє в атмосферу та ґрунт. Згідно з висновками офіційної експертизи, проведеної на замовлення Міністерства оборони України в 2001 році, порушення були виявлені на кожному зі складів зберігання компонентів палива. Концентрація його випарів у сотні й тисячі разів перевищує гранично допустимі норми. Це загрожує здоров"ю людей, особливо під час несприятливої погоди.

Система зберігання меланжу — в аварійному стані.

По-перше, граничні терміни експлуатації складів давно прострочені. По-друге, меланж — кислота, яка з часом роз"їдає будь-який метал. По-третє, для скидання надлишкового тиску ємності обладнані системою дренажу. Влітку за сухої погоди вони "парують" і меланж потрапляє в атмосферу. Очевидці стверджують, що в спеку над складами висить легкий серпанок.

— Якби була якась небезпека, я б уже знав, — розповідає 44-річний Богдан Скрипник, начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій Калуської райдержадміністрації. — Інформацією про велику кількість онкологічних хворих я не володію. Всюди хворих на рак багато.

— Ракетне паливо протягом трьох років мають утилізувати, — розповів "ГПУ" начальник прес-центру Західного оперативного командування Олександр Поронюк.— Оголошено тендер на проведення робіт. Можливо, це буде російська фірма. На складах меланжу побували міністр оборони й губернатор Івано-Франківської області. Ситуація не на стільки загрозлива, щоб бити на сполох.

Зараз ви читаєте новину «Селяни з Грабівки почали часто хворіти на рак». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути