Тернопільська прокуратура передала до суду справу проти лікаря з обласного пологового будинку. За препарат куросурф, життєво необхідний для недоношених немовлят, він вимагав у породілей 500–4000 грн. Хоч мав видавати його безкоштовно. Із 49-річним Володимиром Курилом, заступником голови комісії з питань охорони здоров"я та материнства при Тернопільській обласній раді, говоримо про зловживання серед медиків.
— Інсуліни, онкопрепарати, протитуберкульозні засоби, той самий куросурф лікарні повинні отримувати безкоштовно, — розповідає. — Але виникають нюанси. Припустимо, держбюджет прийняли із запізненням, із запізненням провели тендер. За цей час запаси інсуліну вичерпалися. От і маємо проблему. Як було в цьому конкретному випадку, коментувати не беруся. Хай суд це з"ясовує.
Безкоштовна медицина в Україні — це лише декларація. У Польщі, де 36 мільйонів населення, на охорону здоров"я виділяють 44 мільярди євро. А в нас на 46 мільйонів людей — 30 мільярдів гривень. 90 відсотків з цих грошей ідуть на зарплату, енергоносії, харчування. На одне ліжко-місце виділяють 1,5–2 гривні на день. Заклади купують найнеобхідніше — спирт, реактиви для лабораторії, засоби для наркозу.
За пологи в Тернополі треба заплатити 100 доларів. За проходження комісії, що підтверджує інвалідність, — третину від суми допомоги.
— Зарплата молодого медика — 800 гривень. І якщо заможний пацієнт може віддячити лікарю, хай платить. Інше діло, коли той вимагає гроші. Це вже поле для діяльності правоохоронних органів. Проблема в тому, що наші пацієнти не борються за свої права. Більшість вибирає варіант заплатити. Якби було одне-друге звернення в прокуратуру, то втретє вже не вимагали б.
Говорять, деякі медики домовляються з фірмами-виробниками і виписують пацієнтам ліки їхнього виробництва.
— Якщо лікар пропонує купити щось у нього, або в конкретній аптеці, раджу його послугами не користуватися.
Скільки треба платити лікарю, щоб він не брав хабарі?
— При теперішніх цінах — не менше 1000 доларів. Наші спеціалісти масово виїжджають працювати в Росію, Білорусь. Там зарплата 600–800 доларів. А в Європі можна ще більше заробити, доглядаючи за пристарілими чи дітьми.
Як поліпшити фінансування медицини?
— Окрім бюджетних грошей, потрібно залучати кошти страхових компаній, добровільні пожертви, гранти. Фінансування нашої медицини потрібно перевернути з ніг на голову. Зараз більшість коштів йде на утримання лікарень. Чим більший заклад, тим більше фінансування. А сільські амбулаторії отримують мізер. Має бути навпаки. Якщо до першої ланки звертається 1000 хворих, то тут же 700 і мають вилікувати. Тільки 200 скерувати в районну лікарню, менше сотні — в область, кілька людей — у науково-дослідні інститути. Розпорядником коштів повинен бути саме отой перший лікар, до якого потрапляє хворий.
Приватна медицина себе виправдовує?
— Дискусійне питання. Одного разу я з особистими проблемами попав у київську приватну клініку. Мусив просто піти звідти, бо лікар свідомо давав неправдиву інформацію — так заробляв гроші. В той же час в іншій клініці все було на вищому рівні — суперсучасне обладнання, електронний запис на прийом, електронна амбулаторна картка, кваліфікований персонал. У країні повинні бути і державні, і приватні заклади.
На посаду головного лікаря Львівської обласної клінічної лікарні призначили 51-річного Михайла Гичку. Він пообіцяв навести лад у приміщеннях закладу та побороти хабарництво. Доти очолював обласний діагностичний центр.
— Почали з реанімації. На реконструкцію з обласного бюджету нам виділили 109 тисяч гривень. Їх не вистачає, прошу ще 300. Звертаюся до начальника управління охорони здоров"я, губернатора, — говорить Гичка. — Обов"язково мушу облагородити територію. Асфальт треба постелити на доріжках, клумби озеленити. Велику біду маємо з дахом лікарні, треба міняти покриття на всіх 22 корпусах. Мусимо замінити старі труби й вікна, через які втікає взимку тепло. Відремонтувати туалети, а то приїжджають із-за кордону гості й стидно, що там постійно щось капає, валиться. На це все потрібні колосальні кошти. З нового року їздитиму в міністерство, говоритиму про проблеми, проситиму грошей.
Лікарів, які вимагатимуть хабара, обіцяє карати.
— Як тільки прийшов, одразу попередив колег, що з цього часу можуть забути про взятки, — каже Михайло Михайлович. — Усі, кому таке правило не подобається, можуть іти в інші медичні структури. Пацієнти, в яких вимагатимуть гроші, нехай одразу звертаються до мене. Я знайду спосіб, як покарати хабарників.
Коментарі
4