28-річна Оксана Федецька з села Сороки-Львівські Пустомитівського району продає овочі на ринку біля заводу "Іскра" у Львові. Жінка торгує морквою, капустою та картоплею. Капустини — голова в голову. Невеликі, але важкі — по 2–3 кг. За кілограм жінка просить 1,5 грн.
— Зараз люди купують капусту на голубці, салати, — розповідає господиня. — Хочуть, щоб листочки після приготування були ніжними на смак. Раджу савойську капусту, вона має зморшкувате кучеряве листя ніжно-зеленого кольору. Із білокачанної пропоную Сюрприз, Кабрі, Парел. А от для квашення найкраща Мегатон. Ця капуста має біле листя з високим вмістом цукру. Тому квашена вона дуже смачна.
Федецькі вирощують чотири види капусти: біло- і червоноголову, цвітну, савойську. На розсаду купують голландське або французьке насіння.
— Ми спочатку беремо десяток насінин, щоб попробувати, що то за капуста, — додає батько Оксани Роман Федецький, 61 рік. — Якщо підходить, то садимо. Про новинки дізнаємося з каталогів і журналів по овочівництву. Поле самі обробляємо. Щоб засадити 10 соток, треба 100 тисяч насінин. Якщо рік урожайний, то в середньому з такої ділянки збираємо шість тонн капусти.
Федецькі задоволені цьогорічним урожаєм. Кажуть, літо було дощове, а городина любить вологу.
— Поле під капусту ми удобрюємо тільки гноєм, — говорить пенсіонер. — От і цього року, як зберемо урожай, розкидаємо гній і переоремо ґрунт. У нас земля добра, це заплави річки Полтви. Там більше нічого не треба. Гербіцидів ніяких не використовуємо. По-перше, овочі від того не стають якіснішими. До того ж це невигідно, препарати дорого коштують.
Із ранньої капусти у селян є французький гібрид Кабрі та голландський Сюрприз. Головки вродили по 1,5–2 кг.
— Голландський гібрид Парел цього року виріс як ніколи, до трьох кілограмів, — додає Оксана Федецька. — Із пізніх сортів маємо Скіф із крупними качанами. Ця капуста може довго лишатися на полі, вона не псується і не тріскає. Із однієї сотки збираємо до 700 кілограмів. Із червоноголової славиться гібрид Ауторо. Це овальні капустини з тонкими листочками всередині. Ззовні вони мають легенький наліт, а люди думають, що ми її обробляємо чимось. Ауторо смачна і зберігається довго, до п"яти місяців.
— Раніше люди садили універсальну розсаду капусти, яку їли свіжою, пускали на переробку та заготовляли на зиму, — розповідає Роман Твардовський, 47 років, представник французької насіннєвої компанії у Західній Україні. — Популярними були Білосніжка, Харківська. Але ця капуста не годиться для зберігання. Тепер почали розмежовувати. Люди цікавляться, скільки можна зберігати капусту, яка краща у свіжому вигляді, а яка приготовлена. Городники стараються мати овочі на всі випадки життя.
Нині Федецькі зрізають капусту лише на продаж. Основний урожай збиратимуть наприкінці жовтня після картоплі, буряків і моркви. Зберігатимуть у підвалі будинку. Кажуть, торік головки голландського гібриду Амтрак долежали у них до середини червня.
Урожай понищили ворони
Михайло Федецький із села Сороки-Львівські бідкається, що його капусту понищили ворони. Ділянка з овочами межувала з пшеничним полем. Після жнив птахи подзьобали усі головки.
— Ми вже другий рік так попалилися, — каже господар. — Після жнив на поле внадилися ворони, видзьобували зерно. Після цього птахи хочуть пити і йдуть на капусту. Якби там щось інше росло, наприклад, картопля, то вони не наробили би шкоди, а так уся капуста подзьобана. І годі їх розігнати, налітають тисячами.
Після птахів капуста чорніє і починає гнити. Господарі планують згодувати її худобі.
Коментарі