— Ну шо ми робитимемо, як знесуть наш магазин? Хто нас таких старух візьме на роботу? — каже у понеділок зранку продавщиця магазину "Крамниця" на вул. Чернівецькій, 11 біля головного вокзалу у Львові.
— Та в тебе Василь є, — говорить інша. — А мій чоловік тяжкохворий. Треба купу грошей на лікування. От вилізу на дах, сяду там і не дам магазин забрати.
Щодня о 9.00 працівники "Крамниці" вивішують на її фасад плакати із закликами до місцевої влади не руйнувати споруду. Площу перед вокзалом реконструюють до Євро-2012. Усі продуктові кіоски і "Крамницю" знесуть.
"Крамниця" — це одноповерхова будівля на 300 кв. м. У ній кілька відділів — продукти, сувеніри, галантерея, трикотаж, іграшки, електротовари. 1996-го магазин приватизували 15 людей.
Перехожі зупиняються біля вивісок.
— Нас, як і всі кіоски, під грєбьонку зносять, — пояснює їм 46-річна Романія Шикула, власниця продуктового відділу. — А то, шо ми проробили тут по 30 років і магазин — наша приватна власність, нікого не інтересує.
— Ми прийшли в кабінет до Олега Синютки (заступника міського голови Львова. — "ГПУ"). Питаємо, що нам взамін дадуть. А він: "Ви ще чогось хочете за той курятник?" — махає руками 49-річна Любов Панків, власниця відділу сувенірів. — Який курятник? Це капітальне будівництво.
1 червня Львівська залізниця припинила подачу води, світла до магазину, обрізала телефонний кабель.
— Насилають на нас ще й різні перевірки — санепідемстанцію, прокуратуру. Ну, попробуйте працювати без світла. Навіть не попередили, коли відключатимуть. В нашому магазині тоді всі морожені продукти пропали, — розповідає продавець 55-річна Наталія Чайка.
— Рішення знести цей магазин міська рада прийняла спільно із залізницею у лютому цього року. Відразу провели бесіди з його власниками. Дали зрозуміти, що це все робиться в інтересах міста. Тут буде простора, відкрита територія, сучасний паркінг. Запропонували людям землю з орендою на три роки під будівництво нового магазину. На 20 метрів далі від того місця, де він зараз стоїть. Правда, яка площа і коли її нададуть, не знаємо. Нехай наберуться терпіння, — говорить 56-річний Юрій Криворучко, начальник управління архітектури Львівської міської ради.
Міська влада повинна надати людям компенсацію у розмірі вартості їх майна, кажуть юристи.
— Виплати можуть бути грошима або землею. Повинні дорівнювати вартості магазину на даний момент. Власникам "Крамниці" мали би передати землю у власність, а не пропонувати в оренду. Ця вся процедура переоформлення документів, реєстрація за новою адресою, будівництво може зайняти від одного до двох років. Люди й так понесуть збитки. Від'єднання від комунікацій можна оскаржити у суді. Взагалі, про знесення об'єктів влада має попереджати за рік, — розповідає 25-річний Тарас Бачинський, юрист компанії "Лігалейд".
Коментарі
1