На останній тиждень січня — початок лютого традиційно припадає зростання рівня захворюваності на грип у більшості областей Західної України. У школах Тернополя щороку в лютому оголошують карантин. Єдиною можливістю уникнути цієї хвороби та її наслідків медики називають вакцинацію.
— Зараз ще можна і варто робити вакцинацію від грипу. Та навіть, попри те що в листопаді Тернопільщина перша пережила величезну епідемію, люди не поспішають зі щепленнями, — говорить Володимира Сверстюк, 58 років, лікар-епідеміолог Тернопільської обласної санстанції. — Цього епідсезону вакцинацію пройшла лише 401 людина. У попередньому — 484.
Всесвітня організація охорони здоров"я затвердила п"ять різновидів вакцин від сезонного грипу. Це французька ваксігрип, голландська інфлувак, швейцарська інфлексал, німецька флюарикс і російська грипол. На Тернопільщині найчастіше купують перші дві вакцини. Одна ампула коштує близько 100 грн. Тому тільки 28 людей придбали їх за власний кошт. Купівлю решти здійснювали за рахунок підприємств і на кошти з місцевого бюджету. У вільному продажу вакцин немає. В аптеки їх привозять на замовлення за один-два дні.
— У цих вакцин різні назви, але склад однаковий. Усюди є різновиди двох вірусів типу А та одного Б. Щеплення дає змогу виробити антитіла на них. Воно є дієвим протягом року, — продовжує Володимира Володимирівна. — Щоб уникнути епідемії, треба, щоб пройшли вакцинацію 80–90 відсотків населення області. А 400 прищеплених людей на мільйон населення області — замало.
— Я вакцинацію ніколи не роблю. То є гроші, викинуті на вітер, — каже 30-річна Євгенія Ковалюк із Тернополя. — Віруси грипу весь час якісь інакші приходять, а ще й мутують. Гарантії, що щеплення допоможе, — нема. Імунітет у нас у всіх ослаблений. То нащо його ще й якоюсь вакциною підривати? Треба їсти фрукти і варене куряче м"ясо, щоб хоч гемоглобін був у нормі. А ще цибулю і часник. От і весь захист від грипу.
Вакцини проти грипу типу А/H1N1 в Україні немає. Тому щеплення від пандемічного грипу не проводять.
Коментарі