четвер, 26 лютого 2009 18:13

Газ просочується з-під землі

Автор: фото: Вікторія ЦИМБАЛІСТА
   Наталя Зварич і її сусід Олександр Москаленко показують газовий факел біля своїх  будинків у селі Лісна Слобідка Коломийського району на Івано-Франківщині
Наталя Зварич і її сусід Олександр Москаленко показують газовий факел біля своїх будинків у селі Лісна Слобідка Коломийського району на Івано-Франківщині

"Ми в страху чекаємо весни. Бо зараз вогонь сніг і дощ гасять, а як потепліє — вся долина горітиме. Ночами чергувати треба, щоб хата не зайнялася, — каже 63-річний Василь Зварич із села Лісна Слобідка Коломийського району на Івано-Франківщині".

Родина Зваричів живе в невеликій хаті на околиці села. За 20 м від їхнього обійстя горить газовий факел.

— Старші люди розказують, що десь у 1950-х геологи тут сірку шукали. На цьому місці щось бурили. Відтоді газ почав просочуватися, — каже дружина Василя, 59-річна Наталя. — Ще донедавна ми з того дармового газу раділи, готували їжу худобі. Я на ту діру, де газ сочився, ставила чотири цегли і чавунну плиту, зверху баняк із водою. За кілька хвилин вода закипала. Я засипала якусь кашу чи картоплю — варило моментом.

Із часом полум"я розійшлося вшир на кілька метрів. Два роки тому будку, яку спорудили Зваричі для приготування їжі худобі, від тиску розірвало.

А після минулорічної липневої повені долину, де просочувався газ, розмило.

Будинок Зваричів негазифікований. Господарі палять дровами.

— Тепер газових бульбашок — кругом, де не стань. Під ногами підпалиш — горить. Ми тут живемо, як на пороховій бочці, — бідкається Наталя Зварич. — Найстрашніше те, що воно вже до хати почало добиратися. Навіть боюся топити п"єци, а раптом воно десь там накопичилося — і як рване! Зі мною син із невісткою й дитиною жили, то пішли на сторону, страшно за малого.

— У криниці булькотить, як у вулкані, жінка по воду через дорогу бігає, — каже Василь Зварич. — Та ми дихаємо тим усім! Із еменес три роки тому приїжджали, ще коли не так близько до хати той газ був. Щось там заміряли, та й по всьому, — махає рукою господар.

До сусідів Зваричів — родини Москаленків, які живуть вище родовища, вже також просочується газ. Господар забив на сполох. Каже, куди не звертався, відповіді не отримав.

— Газова служба запевняє, що це не їхня компетенція, еменесники теж відмовчуються, райдержадміністрації коштів бракує. Калуське управління з експлуатації газового господарства присилало свою дослідницьку групу. Казали, що тут треба бурити, а в них ні грошей, ні засобів для цього немає, так і залишили, — розповідає 34-річний Олександр Москаленко. — Думаєте, вони грошей чекають? Вони жертв чекають! Як вибухне і будуть трупи, тоді й заворушаться.

Аби провести перевірки на родовищі, спеціалістам треба понад 40 тис. грн. Ще 150 — на впорядкування, опломбування газової долини.

— У районі таких грошей немає. Та й нічого ще там не вибухає! — каже "ГПУ" Олексій Кіндрат із відділу з питань надзвичайних ситуацій Коломийської райдержадміністрації.

Начальник обласного управління промисловості 45-річний Вадим Козленко інформації про газовий факел у Лісній Слобідці не має.

— Районна рада документи ще два роки тому подала, не знаю, де вони там гуляли по адміністрації, до мене тільки нині потрапили, — дивується.


— Газ горить дурно десять років, а в державі криза. Виходить, набагато легше заплатити за чужий газ, ніж упорядкувати свій, — обурюється сільський голова Лісної Слобідки 53-річний Мирослав Гнатюк. — Щоби так нікому до цього не було діла, то аж страшно.

У селі є три місця, де просочується газ. Гнатюк каже, кілька років тому трохи вище від будинку Зваричів Калуська експедиція бурила свердловину. Дійшли до 400 м углиб, далі роботи припинили.

— Чого, невідомо. Але там тиск газу сягав 70 атмосфер, — додає Гнатюк. — За 5 кілометрів від нашого села проходить Черемхівсько-Струпківське родовище. Можливо, витоки зі Слобідки туди і входять. Колись нам сказали, якщо би тут пробурити свердловину, нормально налагодити роботу, то можна було б своїм газом чотири-п"ять сіл забезпечувати.

Зараз ви читаєте новину «Газ просочується з-під землі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути