Самого механізму обміну я не знаю. Ще не спілкувався з тими, хто міг би розповісти, як це було. Каже колишній політв'язень Кремля Микола Карпюк, 55 років, в інтерв'ю ВВС Україна.
У російській неволі він провів 5,5 років. У РФ його засудили до 22,5 років за нібито участь у першій чеченській війні на боці повстанців.
"У ніч із 15 на 16 серпня мене попросили збиратися з речами на вихід. Я запитав: це переселення чи етап? Сказали, що етап. Мене зустрів конвой, посадили до "ГАЗелі" і повезли. Куди? Я не знав. Уже після прибуття зайшов підполковник ФСБ. Сказав, що я в СІЗО-2 Москви. Я перепитав, як це по-народному. Він відповів: "Лефортово". Тоді в мене з'явилась думка, що це може бути пов'язано з обміном. Тримали в одиночній камері. Перед обміном я мав поставити свій підпис про отримання паспорта, грошей, які лишилися в мене на рахунку. Запитав тоді в офіцера: "Це звільнення?". Він сказав: "Так", - розповідає Карпюк.
Знову прийшли і сказали збиратися у ніч проти 7 вересня, без пояснень.
"Це Росія, вони так роблять. Нас посадили в автобус. Кожного супроводжував співробітник ФСБ у масці, ніби ніндзя. Але поводилися ґречно. Тоді побачив Олега Сенцова, інших в'язнів. Але те, що це справді звільнення, відчув лише тоді, коли сів на борт нашого АН-148, бо це вже була територія України", - каже чоловік.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Визволитель" українців, яких взяв у заручники його ж кум" - Щур "взув" Медведчука
Додає, що серед українців відчутно зріс національний солідаризм, тобто братолюбство.
"Це відчуття свого. Відчуття того, що ми всі громадяни України. Відчуття єдиної родини, коли свій потрапляє в небезпеку. Це дуже відчувається всіма. Коли мене перевели до СІЗО в Грозному, я почав отримувати листи від українців із усього світу. Там таке було братолюбство. Це говорила душа людей, такого просто так не висловиш".
Говорить, що коли починав свою політичну діяльність наприкінці 1980-х - на початку 1990-х, то вони з побратимами лише мріяли про той час, коли українці зможуть проявляти національну солідарність.
"А тут ми побачили цю солідарність за власного життя. Я це відчув на собі", - сказав Карпюк.
Російські прикордонники затримали Миколу Карпюка на кордоні 17 березня 2014-го, коли він, як пояснює, їхав на перемовини з людьми з оточення Володимира Путіна як один із лідерів "Правого сектору". Україна тоді переживала російську анексію Криму та стояла на порозі війни.
Коментарі