Рахункова палата заявила про підвищення рівня бідності в Україні в січні-вересні на 0,4 процентних пункти до 26,4%, або 12,5 млн людей.
Про це йдеться у висновку Рахункової палати щодо виконання державного бюджету на 2010 рік за 9 місяців, розміщеному на сайті відомства.
"Всупереч намірам Програми (Державної програми економічного і соціального розвитку на 2010 рік (Антикризової програми)) рівень бідності підвищився на 0,4 відс. пункту і становив 26,4%, або 12,5 млн. осіб", - йдеться у висновку палати.
При цьому, рівень безробіття, визначений за методологією Міжнародної організації праці, становив 8,5%, що перевищило показник (8,1%), передбачений антикризовою програмою.
Розмір прожиткового мінімуму за 9 місяців номінально збільшився лише на 2,2%, однак з урахуванням індексу споживчих цін реально знизився на 4,8%.
У той же час, за даними Міністерства праці та соціальної політики, прожитковий мінімум в цінах вересня поточного року становив 952 гривні, що більше законодавчо встановленого на цей місяць розміру (843 гривні) на 109 гривень.
Досі не переглянутий набір продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг для основних соціальних і демографічних груп населення відповідно до вимог закону "Про прожитковий мінімум", що передбачено антикризовою програмою.
Зазначені набори, на підставі яких визначається розмір прожиткового мінімуму, повинні переглядатися кожні 5 років, проте не змінювалися з часу їх затвердження постановою Кабміну від 14 квітня 2000 року № 656.
При цьому в затверджених нормах взагалі не враховано окремі життєво-необхідні витрати, зокрема на послуги охорони здоров'я, освіти, оздоровлення, зв'язку, що є переважно платними.
Рахункова палата зазначає, що вперше за останні 10 років держбюджет виконувався в умовах затвердженої Верховною радою антикризової програми. При цьому виконання держбюджету-2010 за 9 місяців Рахункова палата оцінила як низьку.
Дані, оприлюднені Державним комітетом статистики, свідчать, що в Україні 9,5 мільйонів людей живуть на доходи нижче за прожитковий мінімум – 700 гривень.
Водночас, як наголошує Держкомстат, за останні десять років кількість українців, що живуть на прибутки нижче за прожитковий мінімум зменшилася з 39,2 мільйонів людей до 9,5 мільйонів.
Коментарі
3