Крамниця уважного споживання відкрилася Львові на вул. Івана Франка, 13. Сюди можна здавати власні речі та купувати вживані. В асортименті одяг, взуття, сумки, біжутерія, декор, постіль, книги, побутова техніка та меблі. Асортимент збільшуватиметься. Подібний магазин є у Харкові. Працює із 2014 року.
- А це комісійний? - питає жінка на вході до крамниці 12 травня.
- Ні, ми магазин реюзу (повторного використання, - Gazeta.ua). Ось, можете відсканувати наш QR код, - показує на наклейку на стіні тренерка з соціального підприємництва та засновниця благодійної крамниці "Ясна річ" Наталія Рябуха.
Більшість речей, які люди здають у магазин – відсортовуються і передаються благодійним організаціям. Це 4-5 тонн щомісяця.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сумки з парашутів і вітрил: львів'янин створив екологічний бренд одягу
- В крамниці лишаємо лише 10 відсотків товару, - розповідає Наталія. – Речі передаємо, зокрема, волонтерам, які допомагають безхатченкам і возять гуманітарну в Донецьку та Луганську області. Військовим відправляємо ганчір'я для чистки зброї, гармат і плетіння маскувальних сіток. Допомагаємо госпіталю у Харкові. Благодійні організації знають, що ми працюємо з речами. У них є запити. Різні.
На полицях і підвіконнях магазину чимало вазонів. Є простір для коворкінгу.
- Простір крамниці зроблений на основі філософії, яку пропагуємо. У цій кімнаті будуть продаватися відреставровані меблі, - показує один із залів співзасновниця "Ясної річі" Ірина Сальник. - Наприклад, ось розмалювали в цікавий колір стару тумбочку із дзеркалом. Вона нам дісталась страшна і оббита. А шторки для примірочних кабінок пошиті із 30-ти джинсів.
У кімнаті при вході, відкрита міні-бібліотека. Є книжки "Урбанізм і фемінізм" та "Як відвернути кліматичну катастрофу" Білла Гейтса, "Господь симпатизує аутсайдерам" Сергія Жадана, "Козаки: лицарський орден України" Леоніда Косенка.
- Є книжки на продаж і ті, які можна прийти та почитати, як в бібліотеці. Тут затишне місце, можна посидіти, подумати, призначити комусь зустріч, - продовжує Ірина. - Окрім цього внутрішнє подвір'я будинку хочемо перетворити на затишний куточок у центрі міста, де можна відпочити чи провести якийсь захід. Але оскільки це подвір'я житлового будинку, буде неправильно перетворювати його на громадський простір. Тут треба знайти баланс на межі публічного і приватного.
На перилах сохнуть футболки. На майстер-класах на них вчилися наносити різноманітні принти. Так одягу, що має незначні пошкодження, можна надати нове життя.
- Пандус на сходах, нажаль, зробити нереально. Конструктивні особливості будинку такі, що дуже вузькі сходи і до рейок трамвая не більше двох метрів. Я переймаюся цим, але поки обмежимось дзвінком на дверях. Але простір у нас для всіх френдлі. З тваринами можна заходити. Для дітей пізнавальні заходи проводимо, - говорить Ірина.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Наркотики прийшли після смерті батьків. Втратив усе людське" - у майстерні працюють колишні залежні
На фасаді дому ще немає зовнішньої реклами крамниці, таргетингову рекламу у соцмережах також не замовляли. Кажуь, поки інформація передається через "сарафанне радіо".
- Ми відкрились по-тихому 5 травня, але люди вже потрошки заходять, перебирають одяг, цікавляться, багато пишуть в соцмережах, - розповідає Сальник. - Приходять покупці різного віку і це чудово, що ця тема не має вікових обмежень. З нагоди відкриття у нас свято уважного споживання - проводимо лекції і майстер-класи. Прo вплив швидкoї мoди нa клiмaт, прaвa прaцiвникiв, щo шиють мoдний oдяг. Ми відкриті до співпраці. Нашими партнерами можуть стати усі, хто докладається до того, аби була стала екосистема. Ті, хто працюють із правами людини, розвивають спільноти, соціальний бізнес, освіту і культуру.
Серед нестандартних речей у крамниці можна придбати кошики із переробленого пластику львівської майстерні Zelenew. А також еко-колекцію речей від дизайнерки Ольги Стеблак, яка створює апсайклінг - виготовляє нові речі зі старих. Шиє одяг із вживаних матеріалів, оздоблюючи упаковками від кави, чаю, котячого корму, а також старими банерами й обрізками тканин.
- Сьогодні вперше прочитала про цей заклад. Мені сподобалась концепція, - заходить у магазин художниця Віра Василишин. - Дуже круто, що можна приносити непотрібні речі. Може, вони комусь послужать, чи підуть на переробку. Обов'язково принесу своє. Подобається, що тут є багато цікавого переробленого посуду, різні мильнички, тарілки. Раніше я проводила майстер-класи для дошкільнят по розпису бавовняних еко-торбинок, привчала дітей сортувати сміття, надавати перевагу скляній тарі замість пластикової.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як потурбуватися про екологію та перетворити непотріб на гроші
Ціни на товари не високі. Плаття можна придбати за 300 грн, дитячі кеди за 120 грн, наплечну сумку, жіночі блузки та пуловери за 80 грн, а брендовий ремінь до штанів обійдеться у 70 грн. Ціни на дитячий одяг стартують від 40 грн, а на невеликі подушки та постіль від 30 грн. Рушники для ванної продаються за 50 грн. Деякий одяг можна придбати і за 20 грн.
- Коли 2011 року тільки збирала інформацію чи окупиться благодійна крамниця в Україні, то мене всі відмовляли, казали — не вигорить. Хоча і погоджувались, що в Європі та США це працює, каже засновниця крамниці Наталія Рябуха. - А чому у нас не може, не могли відповісти. Досягти надприбутків цілі не ставимо, але сьогодні наша крамниця в Харкові є самоокупною, там офіційно працевлаштовано 5 жінок.Тішимось, що можемо фінансово підтримувати локальні проекти. Навіть пережили карантин, зберігши робочі місця. Було складно, думали, закриємось. Та почали відправляти замовлення поштою і власники приміщення скасували оренду на цей період.
Український дизайнер Костя Омеля створив колекцію сорочок з перероблених матеріалів. Сорочки монобренду OMELIA прикрашені стразами та кристалами. Моделі виготовлені у розмірі оверсайз і підійдуть як для чоловіків так і для жінок із різними формами.
Коментарі