9 травня країни СНД відзначають День Перемоги, як всенародне свято і день пам"яті загиблих у Великій Вітчизняній війні.
За різними даними колишній СРСР втратив у цій війні близько 27 млн людей, у тому числі 11,3 млн на фронті, 4-5 млн партизан. Також багато людей загинуло на окупованій території і в тилу. У фашистському полоні опинилися близько 6 млн людей. Матеріальні збитки становили 679 млрд крб.
Україна зазнала найбільших втрат серед всіх колишніх радянських республік. За підрахунками історика Мюнхенського Інституту Історії Дітера Поля, під час німецької окупації на фронтах загинуло близько 5 млн українців.
З 1941 до 1946 населення України скоротилося із 41 до 32 млн, тобто на 9 млн.
З історії відомо, що акт капітуляції Німеччини був підписаний керівником штабу головного командування вермахту Альфредом Йодлєм 7 травня у місті Реймсі (Франція). Йодль підписав документ перед представниками США, Великобританії, Франції та СРСР.
Наступний день, 8 травня, вважається першим днем миру після закінчення ІІ Світової війни в Європі і святкується в більшості її країн-учасниць: у Франції, Німеччині, Словаччині.
У США встановлено єдиний День пам"яті загиблих у всіх війнах (Memorial Day), який відзначається в останній понеділок травня кожного року.
Росія погодила акт капітуляції Німеччини 8 травня о 23 годині за берлінським часом. У Москві це вже був наступний день, тому Сталін підписав указ Президії Верховної Ради СРСР про проголошення 9 травня Днем перемоги.
Проте 20 років цей день не відзначався. Тільки з 1965 року він став неробочим.
Коментарі