30 грудня згадують святу великомученицю Анісію Солунську.
Анісія жила на рубежі III і IV століть, за часів правління імператора Максиміана. Дівчина була родом із багатої християнської родини в Салоніках. Вона вирізнялася мудрістю, добротою і була дуже вродливою. Після смерті батьків Анісія роздала майно жебракам, сама ж проводила дні в пості та молитві.
Одного разу, коли вона прямувала на службу до храму, її зупинив воїн - того дня в місті проводили велике язичницьке свято. На запитання, куди вона йде, Анісія промовчала, але коли воїн схопив її, то відповіла. Воїн пригрозив, що відведе дівчину в язичницьке капище, і спробував зірвати покрив із дівчини. Анісія плюнула йому в обличчя - розлючений воїн вихопив меч і вдарив дівчину.
Християни поховали Анісію недалеко, а на місці загибелі побудували молитовню. Мощі святої перебувають у базиліці Святого Димитрія в Салоніках.
Прикмети
дерева вкриті інеєм - морозів найближчим часом не буде;
яка погода 30 грудня - така буде і в травні;
хуртовина цього дня - влітку буде хороший приплід бджіл.
У народному календарі 30 грудня - свято Анісин день. За старих часів цього дня було заведено різати гусей і свиней, а на стіл ставити страви з м'яса і птиці.
Що не можна робити
відмовляти в допомозі;
лаятися, ображати інших;
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Старий Новий рік: коли святкувати і в які дні зустрічати щедрівників та посівальників
шити, в'язати, займатися рукоділлям.
За народними прикметами цього дня не варто піднімати загублені кимось речі і приймати подарунки від чужих людей.
Що можна робити
Свята Анісія зцілює від шлункових хвороб, тому мучениці моляться про одужання від цих захворювань, а також просять захисту для дітей.
День добре провести в родинному колі, відвідати рідних або близьких.
Існує народне повір'я: якщо цього дня вийти ввечері на перехрестя і голосно назвати ім'я хворого, то людина скоро одужає.
Ще одна прикмета пов'язана з грошима - вважається, що якщо цього дня носити із собою в кишені монету, то не матимеш потреби в грошах весь наступний рік.
Сни в ніч на 30 грудня вважаються віщими.
За новим церковним календарем, який вступив у дію з 1 вересня, велике релігійне свято Водохреща українці будуть відзначати уже 6 січня. Раніше дата святкування припадала на 19 січня.
Це свято присвячене хрещенню Ісуса Христа в річці Йордан. За біблійною легендою, Спаситель прийняв хрещення від Івана Хрестителя.
На Йордана християни освячують воду, яка є головним символом свята. Віряни вважають, що в цей день свячена вода має цілющі властивості, нею можна вилікуватись від хвороб. Тому її зберігають увесь рік та вона не псується.
Коментарі