Ексклюзиви
понеділок, 25 червня 2018 20:23

Росія для Донбасу і Придністров'я має однаковий сценарій

Росія для Донбасу і Придністров'я має однаковий сценарій
Леонід Літра: без РФ ніякого конфлікту б взагалі не існувало. Фото: СобКор

Реальна ціль російських військових в Придністров'ї - заважати Республіці Молдова розвиватися, втручатися в її внутрішні і зовнішні справи, віддаляти від співпраці з Заходом.

Про це в коментарі для Gazeta.ua сказав Леонід Літра, міжнародний експерт центру "Нова Європа".

"Декларативно росіяни на території Придністров'я охороняють військові арсенали, що залишились від радянської армії. Але найголовніше те, що вони там знаходяться без дозволу Республіки Молдова. Ці війська беруть участь у військових навчаннях разом з так званими військовими силами Придністров'я.

Росію неодноразово закликали вивести свій військовий контингент з території Молдови. Ніякого реального результату це не мало. Шанс, що зараз Російська Федерація візьметься за голову і таки виведе своїх солдат, мізерний. Вони знову проігнорують позицію міжнародної спільноти", - пояснює він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Путін запропонує Трампу поділити Україну і стати миротворцем

На думку експерта, Резолюція ООН з цього приводу просто в черговий раз наголошує на проблемі. Реального важеля впливу на Росію Генеральна асамблея ООН не має.

"Генасамблея акцентує увагу на тому, що росіяни перебувають на території Республіки Молдова без її згоди. Кілька років тому, вони визнали РФ винною в злочинах на Донбасі і в Криму. Ніяких наслідків після цього не було. Резолюції ООН мають декларативний характер. Тільки Рада Безпеки ООН реально може впливати на ситуацію. Тільки цей орган приймає рішення, які обов'язкові до виконання. Але Росія там має право вето і постійно гальмує всі ініціативи, які вважає для себе шкідливими. Якщо питання Придністров'я постане в Раді Безпеки з ним буде теж саме", - говорить Леонід Літра.

За словами міжнародника, росіяни позиціонують себе як посередника між Молдовою та невизнаною територією:

"Вони ніби намагаються допомогти сторонам вирішити конфлікт. Проте всі чудово розуміють, що без РФ його б взагалі не існувало. Подвійні стандарти полягають в тому, що РФ пояснює свою присутність в Сирії тим, що її туди покликала діюча влада, тобто Башар Асад, і ніхто більше там воювати не може, бо їх "не запрошували". Натомість в Молдову, Грузію, Україну росіян теж ніхто не запрошував, але вони таки прийшли. Важливо мобілізувати міжнародну спільноту щодо цього питання і подавати його комплексно. Адже проблема присутності російських військ є не тільки на території Молдови".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія різко відреагувала на вимогу ООН вивести війська з Придністров"я

Росія спонсорує Придністров'я та інші подібні псевдодержави. Без підтримки з боку РФ такі утворення не прожили б і дня, наголошує експерт.

"Доки подібні конфлікти існують в Молдові, Україні, важко сконцентруватися на важливих внутрішніх питаннях. Росіяни хочуть, аби Придністров'я потрапило де-юре під контроль Молдови, але де-факто залишалося в їх зоні впливу. Таким чином через цей регіон вони зможуть впливати на політичне життя на найвищому рівні. З Донбасом вони хочуть зробити теж саме. Аби у нас не говорили про НАТО, в Молдові - про ЄС. Це один і той самий сценарій", - додає Леонід Літра.

ООН закликала Росіян вивести війська з Придністров'я. Відповідну резолюцію ухвалила Генеральна асамблея.

"Незалежність" Придністровської Молдовської Республіки було проголошено 25 серпня 1991 року. Між сепаратистами та молдовськими військами почався короткочасний збройний конфлікт, що завершився фактичною перемогою сепаратистів, яких підтримувала російська армія. РФ офіційно не визнає суверенітету ПМР, однак на неофіційному рівні надає їй військову, економічну, політичну і дипломатичну підтримку. На території Придністров'я розташована Оперативна Група Російських Військ. Це близько двох тисяч чоловік. У 2000 році на міжнародному саміті в Стамбулі Росія зобов'язалась вивести це угрупування до кінця 2004 року, але свого зобов'язання не виконала досі.

Зараз ви читаєте новину «Росія для Донбасу і Придністров'я має однаковий сценарій». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути