Питання безпеки житла стало дуже актуальним для українців під час повномасштабної війни. Лише 3% українців перестали орендувати квартири та будинки. Майже 64% зараз винаймають приміщення, свідчать результати опитування OLX Нерухомість. 31% людей вперше зіткнулися з орендою, а майже 23% респондентів змінили житло. У пошуках з'явилися нові правила – менші вікна, нижчий поверх. І найголовніше – доступність сховища. А дехто із орендарів пропонує здавати та побудувати сам бункер.
Gazeta.ua дізналася, чи багато таких пропозицій і чи дійсно вони безпечні.
Квартири, які пропонують як сховище
Квартиру на цокольних поверхах і в підвальних приміщеннях покупцям тепер пропонують як "бункер". Ціни на них різні. У Полтаві квартиру-"бункер" на цокольному поверсі без ремонту продають за $17 тис.
У кращому випадку – у таке приміщення не потраплять уламки через відсутність вікон
Насправді таке житло не можна використовувати як бомбосховище, оскільки воно не відповідає всім нормам безпеки. У кращому випадку – у таке приміщення не потраплять уламки через відсутність вікон. А от ракета, якщо вона влучить на перший поверх або у фундамент, "бункер" може зіпсувати. Крім того, далеко не всі будинки підходять для таких цілей, оскільки є ризик обвалів.
Орендувати бункер
Таких оголошень у мережі не дуже багато. Але житель Миколаївської області опублікував інформацію про здачу в оренду бункера на платформі OLX. Власник запросив оплату за незвичайне житло у розмірі 2 тис. грн на місяць. Так, оточений пагорбами бункер (точну адресу не називають) за 10 км від міста здавався за 2 тис. грн. Його площа становить 30 кв. м.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Економіст дав прогноз, що буде з курсом долара
Таке "житло" не призначене для тривалого проживання, тому що в ньому не передбачено ні каналізації, ні водопостачання. "Зручності" розміщені поза приміщенням бункера. На сайті оголошення більше не доступне. Не відомо, чи хтось скористався пропозицією.
Побудувати бункер
Будівельні компанії серед своїх послуг почали додавати і будівництво бункера. Є ті, хто почав пропонувати таке ще з 2014-го року, але більшість – з лютого 2022-го, пише Liga.net.
На вже загаданому OLX металеву конструкцію, яку використовують для зберігання продуктів площею від 10 "квадратів" продадуть за 100-150 тис. грн. Такі оголошення є на Київщині, Львівщині, у Чернівецькій області. При цьому такі конструкції раніше робили для зберігання продуктів чи вина. На деяких зображеннях до оголошень досі залишаються винні погреби. Продавці швидко змінили опис функціоналу свого виробу. Тепер це справжній підземний бункер.
Доведеться додатково платити за те, щоб закопати бункер та обладнати його вентиляцією
Однак доведеться додатково платити за те, щоб закопати бункер та обладнати його вентиляцією. Звісно, там не передбачена каналізація також.
За 100 тис. грн на Київщині пропонують побудувати бункер або дім зі сховищем. "Ландшафт місцевості дозволяє побудувати бункер на глибині до 30 метрів, також є можливість для будівництва звичайного будинку з озером на території якого і буде знаходитись сам бункер, про існування якого будете знати тільки ви", – йдеться в оголошенні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Росії потрібна мобілізація" – чому в Москві знову згадали про "референдуми"
Є сплеск попиту на ремонт сховищ. Про це говорять дані з майданчика на замовлення послуг Kabanchik.ua. З кінця лютого там зростає кількість замовлень на ремонт укриттів/підвалів, а також облаштування чи копання льохів. У червні кількість замовлень зросла на 100% порівняно із березнем. Навіть у вересні попит продовжує триматися на пікових рівнях.
"Ті, хто залишився, звикли до ризиків. Вони не бояться"
Олександр Гришко, ріелтор
"З того, що я знаю та які є запити у моїх колег, то люди не цікавляться тим, чи є бомбосховища або спеціально шукають низькі поверхи. Почали здавати ті місця, де були прильоти ракет. Тенденція така, що ті, хто боялися, виїхали ще у березні. А ті, хто залишився, звикли до ризиків. Вони не бояться. Я сам живу у "Комфорт Тауні" у Києві. Бачив своїми очима ракету "Калібр", коли бомбили ДВРЗ. Очікував, що в цей же день виїде половина ЖК. Як це було у лютому. Але нічого такого не було. Майже всі залишилися.
Всі звикли. Запитів щодо бомбосховищ немає
Люди вже не бігають у підвали, як це було раніше. Я час від часу патрулюю територію комплексу, то пару тижнів тому під час сирени вночі лише дві дівчини спускалися у сховище. Люди у більшості своїй сплять. Всі звикли. Запитів щодо бомбосховищ немає. Все відкотилося до параметрів, які були до 24 лютого.
Тренд на будівництво сховищ зародився, мав пік – місяць-два. І далі матиме трохи вищій попит, ніж був до повномасштабного вторгнення. Але пересічний українець його не бачить і не відчує. Якщо раніше цим питанням цікавилося пів відсотка людей, то буде від двох до п'яти. Не бачу у нас такого великого попиту. У будівництві теж не бачу тенденції, що хтось почне робити виключно бункери".
Коментарі