субота, 05 листопада 2022 09:26

Спецтема: Війна Росії проти України

Пережити зиму під час війни: як зробити запаси

Українці готуються до зими в умовах ракетних обстрілів і бомбардувань Росії. Тому в багатьох постає питання, як зробити запаси їжі вдома, щоб пережити перебої з постачанням продовольства. Водночас фрукти, овочі й м'ясо мають "прожити" максимально довго – в холодильнику та, найважливіше, без нього. Gazeta.ua зібрала поради, що та як тримати в запасах.

Як підготувати запаси на зиму

Продукти мають різний термін придатності. Тому важливо запасатися саме тим, що може довго чекати свого часу. Частину їжі довготривалого зберігання тримають без холодильника – таку добре пакувати в тривожні валізи. Але частині все ж потрібен холод.

Автор: uainfo.org
  Продукти мають різний термін придатності. Тому важливо запасатися саме тим, що може достатньо довго чекати свого часу
Продукти мають різний термін придатності. Тому важливо запасатися саме тим, що може достатньо довго чекати свого часу

Продукти, які довго зберігаються без холодильника

Консерви овочеві, фруктові, м'ясні, рибні, джеми, варення. Під час купівлі необхідно звертати увагу на термін придатності, а також цілісність упаковки, особливо кришки. Тушкованка може бути придатною до вживання три – п'ять років. Бляшана банка, запаяна методом гарячого лудіння зі зварювальним швом, дозволяє зберігатися вмісту до п'яти років. Термін зберігання консервів з м'яса й тушкованки в тарі зі скла й інших ємностях – не більш як три роки.

Сушене й в'ялене м'ясо зберігається до двох місяців без холодильника в щільно закритій тарі.

Крупи: рис, гречка, кус-кус, булгур, пшенична крупа тощо. Білий рис – рекордсмен серед круп за часом зберігання. Він може не псуватися роками. Термін зберігання гречки й пшона – дев'ять місяців, манки й сочевиці – 10 місяців, вівсянки – рік, гороху – два роки. Довго може лежати сушений нут – 14-18 місяців.

Макарони без холодильника можуть мати придатність два – три роки

Макарони без холодильника можуть мати придатність два – три роки. Соняшникова олія – чотири місяці.

Термін зберігання борошна найвищого сорту без утрати якості, у сприятливих умовах – 10 років, а низьких сортів – близько п'яти-семи.

Сухі супи й пюре, вермішель і лапша швидкого приготування – до року.

Дитяче харчування – суміші, каші, пюре. Близько двох років. А також сухі сніданки, кукурудзяні пластівці. Гранола, наприклад, зберігається в холодильнику до пів року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що буде з курсом долара – економіст спрогнозував ситуацію на найближчий час

Кава й чай. Необсмажені кавові зерна зберігаються від одного до трьох років без втрати властивостей. Максимальний термін придатності сирих зерен – п'ять років. У термінах зберігання меленої кави, необхідно враховувати свіжість мелення. Якісна герметична упакова дозволяє зберігати мелені зерна до одного року, вакуумна – понад три. Щодо розчинної кави, у герметичній тарі вона зберігатиме властивості кілька років.

Сухе молоко. У вакуумній упаковці – приблизно сім – вісім місяців. Для того, щоб воно "прожило" довше, краще за все зберігати на поличці холодильника.

Сухофрукти, горіхи. Сухофрукти – за кімнатної температури – три місяці; – у холодильнику – до шести; у морозильнику – рік. Арахіс у шкаралупі й у холодильнику зберігає властивості до року, в очищеному вигляді – два місяці. В очищеному й замороженому вигляді – до дев'яти місяців. Фундук у шкаралупі за температури до +3°C термін зберігання становить чотири роки, за температури до +15°C не більш як рік. Волоський горіх у шкаралупі, в сухому приміщенні за температури +5...15°C може бути придатним до двох років.

Шоколад без домішок за кімнатної температури може зберігатися рік, з ягодами й горіхами – шість місяців.

Мед. Може зберігати смак роками й десятиліттями, але якщо зберігається в дерев'яній або скляній тарі. Також для тривалого зберігання підходять солодкі висококалорійні батончики, енергетичні батончики – вони "почекають" кілька місяців, залежно від виробу. Шоколад без домішок за кімнатної температури може зберігатися рік, з ягодами й горіхами – шість місяців.

Автор: bigkyiv.com.ua
  Для тривожної валізи обираємо продукти, які не потребують приготування
Для тривожної валізи обираємо продукти, які не потребують приготування

Сіль і цукор – практично "вічні" продукти. Їхній термін зберігання становить близько восьми років. Також довго зберігаються цукрові льодяники й іриски. До одного року можна зберігати спеції, сухі заправки й бульйонні кубики.

Продукти, які тривалий час можуть зберігатися в холодильнику

Сухі ковбаси, сосиски "житимуть" до шести місяців.

Ультрапастеризоване молоко в упаковці пролежить до пів року. Після відкриття упакови зберігається до 10 днів у холодильнику.

Вареники й пельмені. Їх треба тримати в морозилці: температура від -12 ° С до -10 ° С не більш як 30 діб; за -18 ° С і нижче не більше як чотири місяці в коробці з картону, і до шести місяців у поліетиленовій фабричній упакові.

Заморожені овочі й фрукти. У морозилці "чекатимуть" 12 – 18 місяців.

Пармезан, грана падано можуть безпечно зберігатися до шести тижнів

Тверді сири. Пармезан, грана падано можуть безпечно зберігатися до шести тижнів, оскільки втрачають найменше вологи. Напівтверді і напівм'які сири (чеддер, гауда) можуть безпечно зберігається приблизно від двох до чотирьох тижнів.

Автор: Дмитро Скаженик
  Перевага жировмісних продуктів – велика калорійність при невеликій кількості ,що допоможе забезпечити організм достатньою кількістю калорій у випадку дефіциту інших потрібних компонентів.
Перевага жировмісних продуктів – велика калорійність при невеликій кількості ,що допоможе забезпечити організм достатньою кількістю калорій у випадку дефіциту інших потрібних компонентів.

Яка городина зберігається найдовше

Картопля. Ідеальна температура для зберігання картоплі -2...4°C. Якщо вона опуститься нижче, то картопля замерзне й буде солодкою, вище – проросте. Овоч не терпить потрапляння сонячних променів, тому бажано погріб без особливої потреби не відчиняти. В середньому картопля зберігається п'ять – шівсть місяців, потім починає повільно псуватися та втрачати поживні речовини.

Буряк. Льох або підвал – найпридатніше місце для такого овоча. Температура там тримається від 0ºС до + 2ºС, а рівень вологості не дозволяє коренеплоду замерзати. Важлива умова – розташовувати коренеплід варто не нижче, ніж на 10 – 15 см від рівня підлоги. Овоч може пролежати всю зиму. У квартирних умовах – близько чотирьох місяців.

Морква протримається рік – у лушпинні цибулі, хвойній тирсі або ящиках з піском

Морква. Льох і підвал – найоптимальніші місця для зберігання овочів взимку, оскільки саме там можна створити для моркви сприятливі умови. Однак можна створити хороші умови для зберігання овоча й у квартирі. Морква протримається рік – у лушпинні цибулі, хвойній тирсі або ящиках з піском, п'ять-вісім місяців – в закритих сухих ящиках без наповнювача. два-чотири – місяці – в поліетиленових пакетах, один-два місяці – в міській квартирі в холодильнику.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Зима буде складною" – до чого готуватися українцям і як зекономити на опаленні

Капуста є одним з найдовготриваліших овочів. Середній термін зберігання капусти становить три – шість місяців залежно від місця вирощування, сорту й умов зберігання. Найпридатніша температура повітря – від -1 до +2°С, а вологість 85–95%. Сховище щонайменше раз на місяць необхідно провітрювати, щоб у ньому не розмножувалися грибки. Перш ніж покласти капусту на зберігання, припудріть качани крейдою або гашеним вапном.

Часник зберігати бажано в затемненому приміщенні (наприклад, на горищі, терасі, у підвалі, коморі чи лоджії). Оптимальна температура зберігання зимового часнику, сплетеного в коси – від -2°С до +4°С градусів за вологості повітря 60–80%, а літній витримує температуру до +20°С градусів за вологості 50–70%. Він може провисіти так до весни. У холодильнику часник можна зберігати два – три місяці. Довше він не буде там зберігатися через підвищену вологість. Очищені зубчики часнику можуть до чотирьох місяців зберігатися у вині.

Цибуля. Ідеальне місце для зберігання повинно бути темним, сухим, прохолодним і добре провітрюватися. Найоптимальніша температура +7...13°С. Вологість повітря 65–70%. Підвал, льох, закритий балкон і гараж, який не опалюється – хороші приміщення для зберігання цибулі. У таких умовах вона може прозимувати до весни.

Оптимальна температура для всіх сортів яблук не вище за +3...5°C

Яблука. Оптимальна температура для всіх сортів яблук не вище за +3...5°C. Найкраще обгорнути кожне яблуко тонким папером – так ви збережете їх від випадкових ударів, а папір забере зайву вологу. Найкраще зберігаютсья представники зимових сортів: якщо підтримувати температуру не більш як + 4°C, фрукти зможуть зберігати властивості й смак п'ять – шість місяців. Найпростіший спосіб зберігання яблук у квартирі – у поліетиленових пакетах. Розподіліть по пакетам близько 3–4 кг плодів одного виду, зав'яжіть і зробіть чотири надрізи або дірочки для потрапляння повітря. За невеликого діапазону температур (-1...+2°C), яблука прекрасно збережуть властивості взимку.

Як найкраще зберігати продукти в холодильнику

Такі продукти, як-от риба й м'ясо, слід зберігати в найхолоднішій частині холодильника. Ця найхолодніша частина залежить від моделі – це може бути задня частина нижньої полиці або верхня полиця. Найкращий спосіб з'ясувати це – використовувати термометр.

Тримайте овочі у відсіку в нижній частині холодильника – ящику для овочів. Ці ящики утримують вологу, завдяки чому овочі довше залишаються свіжими.

Купуючи нові продукти, не забудьте поставити всі старі на передню частину холодильника, щоб використовувати їх першими. Занадто багато їжі в холодильнику обмежує циркуляцію повітря, що може вплинути на те, як довго продукти залишатимуться свіжими.

"Максимально можлива харчова цінність"

Автор: Facebook
  Ольга Гордієвич, лікарка-дієтолог:  "Основні вимоги до продуктів, які варто заготувати як резерв: максимально можлива харчова цінність – вміст поживних речовин на 100 грамів продукту та можливість тривалого зберігання продукту".
Ольга Гордієвич, лікарка-дієтолог: "Основні вимоги до продуктів, які варто заготувати як резерв: максимально можлива харчова цінність – вміст поживних речовин на 100 грамів продукту та можливість тривалого зберігання продукту".

Ольга Гордієвич, лікарка-дієтологиня:

"Основні вимоги до продуктів, які варто заготувати як резерв: максимально можлива харчова цінність – вміст поживних речовин на 100 грамів продукту та можливість тривалого зберігання. Отже, коли обираємо продукти, мусимо розуміти, що важлива не лише кількість калорій, а й уміст високо засвоюваних білків, якісних поживних жирів і вуглеводів. Завдання заготівлі зернових і жировмісних продуктів є простим. Варто наповнити комору зерновими кашами, тваринними й рослинними жирами. Зернові – перевагу надаємо цільнозерновим крупам з хорошим вмістом клітковини. Наприклад, гречка, перловка, вівсянка, краще не пластівці, пшоно, цільнозернові макаронні вироби, булгур.

Можемо розраховувати на 100–200 грамів зернових на день на дорослу людину в сухому вигляді

Можемо розраховувати на 100–200 грамів зернових на день на дорослу людину в сухому вигляді й близько вдвічі меншу кількість для дошкільнят і дітей молодшого шкільного віку. Варто мати заготівлі зернових у вигляді борошна для домашніх страв: борошно цільнозернове, висівкове, борошно вищого ґатунку, гречане, кукурудзяне борошно, висівки. Коли немає умов для приготування гарячих страв, зверніть погляд на сухі зернові сніданки та зернові хлібці! Також доречно заготувати продукти зі "швидкими" вуглеводами: цукор, мед, солодощі, сухофрукти, адже у випадку екстремальних ситуацій вони слугуватимуть джерелом швидких калорій. Проте варто звертати увагу, що часто солодкі готові вироби містять шкідливі кулінарні жири (готова продукція з трансжирами), тому уважно вивчаємо етикетки.

Жири – сало засолене, смалець, олія рослинна нерафінована: оливкова,лляна, соняшникова, кукурудзяна,тощо. Нерафіновані олії варто зберігати у скляному непрозорому посуді в темному місці. Також варто зберегти арахісову пасту, вершкове масло (можна кілька пачок заморозити). Також підійде печінка тріски, замороженні кубики м'ясного бульйону, омега-3 жирні кислоти у вигляді дієтичної домішки, горіхи сушені й насіння, оливки, жирні сири типу пармезан. Перевага жировмісних продуктів – велика калорійність за невеликої кількості, що допоможе забезпечити організм достатньою кількістю калорій у випадку дефіциту інших потрібних компонентів. 30–50 грамів на добу таких продуктів забезпечать базовий рівень жирів у вашому денному раціоні.

Важливо не забувати про бобові, які є хорошим джерелом рослинного білка

Важливі білки. Загалом усі орієнтуються, що варто наповнити морозильну камеру тваринними білками та рибою. Проте дуже важливо не забувати про бобові, які є хорошим джерелом рослинного білка. Курятина, індичка – заморожуємо, консерви, яловичина, пісна свинина – також заморожуємо,консерви, теж саме риба – жирна й нежирна. Квасоля, горох, сочевиця, нут, маш – сушені, а також консервовані. Соя: соєвий гуляш, ферментована соя – сир тофу. Гриби – сушені, морожені. Продукція молоковмісна – сири витримані, із довгим терміном зберігання, горіхи, горіхові пасти й "горіхове молоко", протеїнові батончики та коктейлі, ікра рибна засолена. Варто під час кожної їди додавати продукти із списку "білки", щоб задовольнити цю потребу.

Інший пункт – овочі й фрукти. Свіжі сезонні овочі й фрукти, що довго зберігаються: гарбуз, яблука, коренеплоди. Заморожені овочі, ягоди, фрукти, також сушені, заморожена зелень, пастила, квашені овочі, консервовані овочі та фрукти, томатна паста, в'ялені томати, джем, варення, компот, соки консервовані. У щоденному харчуванні надаємо перевагу свіжим, мороженим,сушеним і сквашеним варіантам. Овочі й фрукти – обов'язкові компоненти щоденного раціону. Варто, щоб було три порції овочів і дві порції фруктів щодня.

Для тривожної валізи обираємо продукти, які не потребують приготування

Для тривожної валізи обираємо продукти, які не потребують приготування. Наприклад, комплект: сухі дієтичні хлібці, сухарі, мініупакови джему, горіхової пасти, мед, сухофрукти, пастила, рибні консерви, м'ясні консерви, сало засолене, горіхи, насіння, протеїнові батончики, сік, вода".

Зараз ви читаєте новину «Пережити зиму під час війни: як зробити запаси». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути