Після виведення в серпні 1994 року, останніх російських выйськ спалахнули суперечки про особу прототипа. Прозвучало ім"я Кристьяна Палусалу - популярного естонського героя, дворазового олімпійського чемпіона берлінської Олімпіади 1936 року, що помер в 1987 році. Депортований в СРСР в ході першої радянської окупації (з червня 1940 по серпень 1941), він вступив в Червону Армію, дезертирував і перебрався до Фінляндії, а в кінці війни був повернений до СРСР і відправлений до ГУЛАГу.
Автор монумента - естонський скульптор Енн Роос, який помер в 1990 році. До війни він був учасником близького до імпресіонізму руху "Паллас". У 1941 році радянська влада відправила його до СРСР, в табір художників, яких примушували писати портрети керівників-комуністів. Він повернувся до Естонії восени 1944 року, після відходу німців, а в 1945 році разом з архітектором Арнольдом Аласом виграв конкурс на будівництво пам"ятника.
З чуток, скульптор працював з Кристьяном Палусалу навмисно, щоб виразити безмовний протест проти радянського режиму. На користь цієї версії говорить і той факт, що борець позував для іншого пам"ятника, присвяченому естонському епосу "Кальовіпоєгу".
У "дезертирської" версії є свої противники. Пам"ятник створений між 1945 і 1947 роками. В цей час Палусалу перебував в ГУЛАзі, тому не міг послужити прототипом для пам"ятника. В усякому разі, не міг знаходитися в майстерні, вважає професор скульптури Вінну Яаанісоо. Коли в радянські часи Енна Рооса питали про це, він ухильно відповідав, що зобразив обличчя "молодого робітника, що жив недалеко від майстерні".
Айно Саан, одна з дочок Енна Рооса, розповідає, що її батько не залишив ніяких листів з поясненнями. "Моделлю був естонський солдат Червоної Армії, але не хтось визначений", - говорить вона. На фотографіях Рооса за роботою над пам"ятником ніколи не видно моделі.
Нагадаємо, пам"ятник Воїну-визволителю поставили в Талліні 21 вересня 1947 року. Наступного дня радянська влада святкували біля його підніжжя треті роковини звільнення Талліна. Для естонців це були треті роковини повернення радянській окупації, повідомляє NEWSru.
Коментарі