Ексклюзиви
вівторок, 12 квітня 2011 08:58

Виповнюється 50 років з дня польоту Юрія Гагаріна у космос

Виповнюється 50 років з дня польоту Юрія Гагаріна у космос

Рівно 50 років тому, 12 квітня 1961 року, було дано відлік космічній ері людства - на радянському кораблі Восток на орбіту стартував перший землянин Юрій Гагарін.

Історичний запуск було здійснено з першого стартового майданчика з випробувального полігону Байконур, що нині носить ім'я Гагаріна, пізніше перетвореного в космодром. Ракета-носій Восток 8К72К успішно вивела на навколоземну орбіту космічний корабель Восток.

Політ першого космонавта тривав 108 хвилин. Після одного витка навколо Землі спусковий апарат корабля, успішно пройшовши щільні шари атмосфери, здійснив посадку в Саратовській області. Самого Гагаріна в капсулі не було: система м'якої посадки тоді ще не була винайдена, тому перший космонавт планети катапультувався з апарату, що спускався на висоті кількох кілометрів, і приземлявся на парашуті.

Під час польоту Юрія Гагаріна було зафіксовано більш ніж десяток нештатних ситуацій, про що через 50 років повідомив соратник основоположника практичної космонавтики Сергія Корольова, академік Борис Черток.

Зокрема, в день перед вивезенням ракети-носія на стартовий стіл при зважуванні Гагаріна в скафандрі з кріслом виявилася перевага в 14 кілограмів. Тоді в терміновому порядку протягом однієї ночі були розроблені і проведені роботи щодо полегшення космічного корабля, які включали в себе обрізку низки кабелів, а також важливих датчиків тиску і температури.

Приземлився перший космонавт планети також у незапланованому районі, переліт склав близько 600 кілометрів. Сідав Гагарін не на одному парашуті, як було передбачено, а на двох: запасний мимовільно випав з ранця і потім розкрився під час спуску. До речі, сама посадка могла статися не на сушу, а в річку Волга: лише скидання "недоторканного запасу" вагою в 30 кілограмів допомогло Гагаріну вийти на потрібну траєкторію зниження.

Через сім років, 27 березня 1968 перший космонавт Землі загинув, розбившись під час тренувального польоту на літаку МіГ-15УТИ разом з військовим пілотом Володимиром Серьогіним біля села Новоселово Кіржацького району Владимирської області. У цьому році було розсекречено архівні документи, згідно з якими, до катастрофи, в якій загинув Юрій Гагарін, швидше за все, привів різкий маневр.

Після польоту радянського космонавта президент Джон Кеннеді оголосив про намір протягом 10 років відправити людину на Місяць, давши старт новій гонці - гонці до Місяця. На цей проект було витрачено мільярди доларів і технологічні розробки, які були зроблені задля цих польотів, значно змінили світ.

Нагадаємо, на честь славної дати пілотований космічний корабель Союз ТМА-21, що відправився на МКС, було названо ім'ям Юрія Гагаріна. Поштова служба ООН випустила серію ювілейних марок, присвячених 50-ій річниці польоту першого космонавта. А сьомого квітня Генасамблея ООН прийняла резолюцію, відповідно до якої 12 квітня буде відзначатися як Міжнародний день польоту людини в космос.

Зараз ви читаєте новину «Виповнюється 50 років з дня польоту Юрія Гагаріна у космос». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

5

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути