Закони Французької Республіки розглядають рабство як злочин проти людства. За оцінками французьких істориків, з XVI по XIX сторіччя з Африки на ринки Європи й Америки було вивезено від 11 млн до 50 млн рабів.
У Франції ввезення в країну африканських рабів вперше було заборонене ще в дев"яностих роках XVIII століття. Заборона поширювалася спочатку не на всі французькі колонії, але отримала всеосяжний характер в період "Ста днів" - останніх трьох місяців правління Наполеона після повернення з острова Ельба.
Це рішення було, проте, забуте в епоху післянаполеонівської Реставрації. Тільки у 1848 році в силу вступив новий декрет. Вперше дата ухвалення цього акту була відмічена у Франції торік у травні.
Президент Ніколя Саркозі, виступаючи на заходах з нагоди сьогоднішньої річниці, заявив, що наслідки рабовласницької епохи продовжують створювати проблеми для французького суспільства.
"Рабство було трагедією, яка завдала тяжкого удару по цілих континентах, відбилася на свідомості людей, - сказав він. - І сьогодні глибокий шрам рабовласницької епохи, її наслідки залишаються в душах людей та їхній пам"яті".
Президент визнав, що "в країні продовжують існувати факти нерівності, що походить з цього тяжкого спадку Франції".
Саркозі повідомив про створення в країні наукового центру вивчення рабовласницької епохи. Також з нового навчального року ця тема буде внесена до програми навчання в ліцеях і коледжах Франції.
Скасування рабства тепер святкуватиметься у Франції двічі на рік - 10 травня, оскільки цього дня в 2001 році був прийнятий закон, який прирівнює рабство до злочинів проти людяності, та 23 травня, - в 1848 році цього дня в країні було скасовано рабство.
Президент відкрив у саду поряд із сенатом Франції пам"ятник з нагоди ювілею скасування рабства - він є зображенням ланок розбитих ланцюгів, повідомляє ИТАР-ТАСС.
Коментарі