Президент Єгипту Хосні Мубарак наказав відкрити контрольно-пропускний пункт у районі міста Рафах на кордоні з сектором Газа для доставлення гуманітарної допомоги в цей регіон. Крім того, відкриття кордону дозволить надати медичну допомогу місцевим мешканцям.
Рішення було прийнято через день після інциденту з судном "Маві Мармара", що входило до складу "флотилії свободи". На його борту пербували активісти правозахисних організацій. Вони спробували прорвати морську блокаду сектора Газа і доставити гуманітарну допомогу в цей регіон. У ніч на 31 травня на судно "Маві Мармара", що йшло під турецьким прапором, висадилися ізраїльські військові.
В результаті штурму судна загинули не менше дев'яти осіб. При цьому Ізраїль стверджує, що конфлікт спровокували самі правозахисники. Вони нібито напали на військових з ножами та битами, в результаті чого бійцям спецназу довелося відкрити вогонь.
Після цього інциденту Туреччина відкликала з Ізраїлю свого посла. Дії військових засудила ціла низка країн. Також із засудженням виступила Рада безпеки ООН. Крім того, Радбез закликала зняти блокаду з сектора Газа. Прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган, у свою чергу, заявив про те, що Ізраїль повинен понести покарання за свої дії.
У вівторок, 1 червня, стало відомо, що правозахисники вирішили відправити ще два судна з гуманітарною допомогою для сектора Газа. Ізраїль, у свою чергу, пообіцяв припиняти всі спроби прорвати морську блокаду регіону. Міністерство оборони цієї країни вважає сектор Газа "базою терористів".
Сектор Газа перебуває під блокадою з осені 2007 року, коли до влади прийшов палестинський ісламістський рух ХАМАС. В кінці 2008 - початку 2009 років була проведена військова операція "Литий свинець", після якої умови блокади посилилися.
Коментарі
11