В Україну з року в рік відбувається хронічне недофінансування лікування від туберкульозу. Про це у коментарі Gazeta.ua повідомив глава правління фонду "Громадський рух "Українці проти туберкульозу" Віталій Руденко.
"За перші 5 місяців 2011 року не було закуплено жодного протитуберкульозного препарату. МОЗ півроку не проводить тендери із закупівлі ліків. Причому, проблема виникла не тільки цього року. Це відбувається з року в рік через системи пізнього проведення тендерів. В 2008 році ми навіть зверталися до Генпрокуратури щодо факту злочину щодо громадян України", - зазначив Руденко.
Він пояснив, що відсутність ліків першого ряду призводить до того, що лікування від туберкульозу переривається. Тоді туберкульоз стає мультирезистентним, тобто набуває найбільш небезпечної форми. Таким чином, держава "рукотворно створює мультирезистентний туберкульоз".
"Звичайний туберкульоз лікуватися досить швидко і порівняно недорого. Але його мультирезистентна форма дуже важко піддається лікуванню, а ліки вкрай дорогі", - повідомив експерт. За його інформацією, зараз в деяких регіонах препарати "десь закінчуються, а десь їх уже не вистачає".
"Гроші на закупівлю з державного бюджету виділяються відповідно до "Загальнодержавної програми протидії туберкульозу" на 5 років. І згідно з бюджетним кодексом регіони не мають права фінансувати ті ж витрати, які фінансуються з національного бюджету. Створюється патова ситуація: регіони, де ліки закінчуються, не мають права їх закупити з місцевого бюджету", - наголосив голова фонду.
На його думку, Україні потрібно слідувати рекомендаціям ВООЗ і зробити обов'язковим створення річного запасу ліків проти туберкульозу. Тоді пізніше проведення тендеру на закупівлю медикаментів не матиме негативного впливу на пацієнтів.
Коментарі
1