Очільник Православної церкви України митрополит Епіфаній звернувся з листом до патріарха Александрійського і всієї Африки Феодора.
Епіфаній різко засудив створення Африканського екзархату РПЦ та прирівняв його до неканонічного вторгнення Московської патріархії в Київську митрополію в другій половині XVII століття, передає "Новинарня".
У своєму зверненні, яке 15 січня українською, грецькою, англійською та російською мовами оприлюднили на сайті Помісної церкви, Епіфаній закликав Вселенське православ'я ухвалити належне рішення, щоб зупинити експансію Москви.
"Ми довідалися про злочинні, лукаві та нечестиві рішення, які очільники Церкви Росії ухвалили щодо вторгнення в канонічні межі Святого і давнього Апостольського Патріархату Олександрії і всієї Африки. Цим самим Патріарх Росії та очолюваний ним Синод грубо і безпідставно порушили канонічні правила, зокрема 6 правило І Вселенського собору", – зазначив Епіфаній.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В України з'явилася своя церква. У Росії це назвали "розколом православ'я"
"Нам відомо, що вчинене Патріархом всієї Росії Кирилом щодо створення так званого екзархату в Африці не має жодних канонічних, пастирських і навіть християнських мотивів, а має своєю основою виключно бажання помсти Вашому Блаженству і очолюваному Вами Патріархату за канонічне спілкування з Православною Церквою України. Тому ми повністю поділяємо всі ті оцінки та рішення, які зробив з цього приводу Священний Синод Олександрійського Патріархату", – сказав очільник ПЦУ.
Митрополит підкреслив, що Україна на власному досвіді пережила та продовжує відчувати антиканонічну діяльність Патріархату Москви.
"Цей Патріархат встановили рішенням Вселенського Патріарха і давніх Патріархатів наприкінці XVI століття як Патріархат "північних країн", в межах тогочасного Царства Московського, тобто без включення до нього Митрополії Київської, яка від початку була єпархією Вселенського Патріархату. Однак всім відомо, що в другій половині XVII століття, користуючись складними обставинами і політичною силою царів, Патріархат Москви вторгнувся в Київську Митрополію.
Як нині митрополита Церкви Росії Леоніда в Москві призначили стати екзархом в Африці, так тоді у Москві посвятили на єпископа в межі Київської Митрополії Мефодія, священника з України, якого призначили, при живому канонічному митрополиті Київському і всієї Руси Йосифі, "місцеблюстителем Київської Митрополії". За таке беззаконня тогочасний Вселенський Патріарх наклав на цього Мефодія анафему.
Саме з цього розпочалася історія вторгнення Патріархату Москви в канонічні межі Київської Митрополії, яка триває і досі", – наголосив Епіфаній.
Епіфаній нагадав, що Церква Росії так само вторгалася в інші країни й порушувала канони в багатьох інших випадках.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський призначив послом у Ватикані поборника ПЦУ
"Патріархат Москви і уряд царів тоді привласнили собі владну над Київською митрополією так само, як нині намагаються привласнити собі владу в Африці. Це тривало понад 300 років, аж до часу, коли Вселенський Патріарх належним чином поклав край такому беззаконню, скликавши Собор Церкви України і надавши їй Томос про автокефалію", – наголосив глава ПЦУ.
"Без всякого права ця Церква і російська держава вторглися у XVIII столітті в митрополії Криму, належні Вселенському Патріархату, на початку ХІХ століття – в Грузію, яка користувалася автокефалією, та в Бессарабію, приналежну до Вселенського Патріархату. А після ІІ Світової війни ця Церква і сталінська держава взагалі мали намір провести у Москві так званий Вселенський собор і оголосити Патріарха Москви – "Вселенським" (про що свідчать відкриті зараз документи Патріархату Москви і сталінського уряду)", – зазначив митрополит.
Епіфаній переконаний, що всі ці та багато інших фактів і прикладів "беззаконних і антиканонічних дій Церкви Росії" вимагають належної канонічної оцінки.
Очільник ПЦУ додав, що Александрійський патріархат разом із Вселенським та іншими предстоятелями автокефальних церков знайдуть "належне канонічне рішення в такій ситуації, яке зупинить намагання Патріархату Москви перетворити себе у Православ'ї на когось, подібного до католицького Папи, а саме Православ'я – на російську етноцентричну секту".
Російська православна церква хоче панувати над православ'ям, але цього ніколи не станеться, заявив Вселенський патріарх Варфоломій. Владика зазначив, що Константинополь завжди лишатиметься першою церквою в системі православ'я. Тоді, як Московська - буде п'ятою.
Патріарх не погодився із позицією РПЦ, що визнання української церкви, призвело до розколу православ'я. Якщо розкол і є, то це вони його спричинили, розірвавши спілкування із чотирма церквами, заявив Варфоломій.
Коментарі