В різні часи мовознавці висували різні гіпотези з приводу виникнення української мови. В наш час є дві гіпотези, визнані в наукових колах.
Академік Юрій Шевельов вважає, що українська мова виділилася з праслов'янської мови. Російський мовознавець Олексій Шахматов стверджує, що українська мова виникла зі спільноруської прамови, від якої крім української походять північно-великоруська, південно-великоруська та білоруська, повідомляє ungazeta.info.
За фонетичними явищами та лексикою українська суттєво відрізняється від "руських" мов. Лексично найближчими до української є білоруська (84%), польська (70%) та сербська (68%) мови. Російська за близькістю на четвертому місці (62%). Українська фонетика й граматика має від 22 до 29 спільних рис із білоруською, чеською, словацькою й польською мовами. З російською — 11.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Три докази того, що українська і російська мови не є братніми
Окремі мовознавці вважають, що українська мова є найдавнішою з живих слов'янських мов. Російська мова походить від української церковної мови (церковнослов'янської).
Санскритолог Василь Кобилюх доводить, що українська мова сформувалася в Х-IV тисячоліттях до нашої ери. В українській багато слів, що мають походження з давньої індійської мови санскрит. Серед них: "повітря", "кохати", "кінь", "дерево", "вогонь".
448 р. н.е. візантійський історик Пріск Панікійський, перебуваючи у таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова "мед" і "страва".
У Києві княжої доби розмовною була українська мова. Це доводять давні графіті у столичному Софійському соборі. В основі цих написів - церковнослов'янська мова. Але писали їх люди, які не завжди добре володіли нею. Замість літературної мови вони вживали розмовну.
Коментарі
2