У Радянському союзі навмисно знижували престижність української мови.
При цьому намагалися створити видимість, що українську не забороняють, розповів літературознавець і дисидент Іван Дзюба на "Громадському радіо".
"Казали, що ніхто українську мову не забороняє, говоріть, як хочете. Книжки українською видаються, газети. Такий нібито переконливий, а насправді фальшивий аргумент. Користуватися українською не забороняли, але створювались несприятливі умови. Для україномовних були дуже звужені можливості. Багато чого було недоступно. Справа була не в формальних заборонах, а в об'єктивних умовах. Через них людина обирала російську, а не українську. Російська гарантувала кар'єру та майбутнє", - каже він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нащадки відомих письменників і митців підписали лист на захист мови
"Найбільшого удару українству завдала хрущовська шкільна реформа. Тоді було постановлено, що мову навчання обирають батьки дітей. А вони виходили з того, що краще для дітей було б навчатися російською. І почали масово закривати українські школи, особливо на Донеччині. До реформи там були школи з українською мовою навчання, а після їх зовсім не лишилося", - розповів Дзюба.
Працівники Інституту мовознавства Академії наук УРСР розробляли норми та рекомендації щодо вживання українських слів.
Коментарі