Ексклюзиви
Неділя, 05 травня 2013 10:00
Ігор Луб'янов
Ігор Луб'янов
Ігор Луб'янов

Побачити демократію

Їду до Баку з азербайджанкою ­Ґюляр. Вона вивчає політологію у Тбілісі. ­Нарікає на режим Ільхама Алієва:

– Кілька років тому я утворила громадську організацію, що стежила за виборами. Тоді її заборонили. Мене не взяли до університету. Офіційна причина – погана успішність. Але ще пані, яка приймала документи, сказала, що надій немає. Бо я, мовляв, опозиціонерка.

Ґюляр навчалась у Лондоні, а пізніше перевелася до Тбілісі.

– У Грузії мені подобається. Вона бідніша за Азербайджан, але справжня країна можливостей. Можна почати все з нуля, навіть якщо нічого не маєш.

Хочеться вірити, що ми – новий Сингапур

Хоче залишитись у Тбілісі. Але її хлопець проти. Живе в Баку, займається комп'ютерами. Вранці зустрічає Ґюляр з червоною трояндою, забирає її сумку і тисне мені руку.

У Баку інша азербайджанка – моя хороша знайома Нармін, – проводить екскурсію містом. На кожному ­кроці – ­мудрі вислови Алієвих. Ґейдара, який помер 2003-го, і теперішнього президента, його сина Ільхама. При вході в метро: "Країна стає гарнішою, новішою, сучаснішою. Ільхам Алієв". ­Питаю в Нармін, чи справді все кон­тролює один клан.

– Так, але ми до цього з гумором ставимося. Зате швидко покращується економіка, хороші соціальні умови. ­Хочеться вірити, що ми – новий Сингапур чи Тайвань. Там же теж із демократією не надто, – підморгує.

У поїзді назад у сусідньому купе – азербайджанська родина. Виявляється, з Ірану. Молода пара зустрілася в Баку. Навчалася в університеті, куди не взяли Ґюляр. Жінку звати Фазіля. З чоловіком уже отримали громадянство. Вона працює в бізнесі, а він має якусь чиновницьку посаду. Розповідають, що іранських азербайджанців у Баку більшає. Їм там цікавіше, ніж у Ірані.

Вагоном бігають двоє хлопчаків – їхні діти. Питаю, чого їдуть до Грузії.

– Ну, бо нарікають, що в Азербайджані немає демократії. А в Ірані – тим більше. Хочемо подивитись, яка вона.

Зараз ви читаєте новину «Побачити демократію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

32

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода