Ексклюзиви
Неділя, 17 лютого 2013 10:00
Ігор Луб'янов
Ігор Луб'янов
Ігор Луб'янов

Нічний поїзд

Грузини попереджали: після Азербай­д­жану у Вірменію ще можна, а от ­після Вірменії в Азербайджан – ніяк. Тому, з'їздивши до Баку, зібрався до ­Єревана.

Сідаю ввечері в поїзд у Тбілісі. Вагон набитий вірменами, які тягнуть клунки в Грузію. Здебільшого продають садовину. Назад везуть чомусь цигарки.

Поруч зі мною місце порожнє. ­Провідник Рустем підсідає й закурює. ­Пропонує й мені. Відмовляюся, мовляв, не можна ж.

– Якщо куриш зі мною, то можна, брате, – усміхається у відповідь.

Йому бракує кількох зубів.

Вірменський кордон перетинаємо близько третьої ночі. Спочатку заходить привітна жінка-медик. Питає про хвороби і щеплення, щось записує у журналі. Не бачив такої процедури ніде.

Якщо куриш зі мною, то можна

Потім з'являється прикордонник. Бере мій чистенький паспорт, із трьома грузинськими штампами й двома азербайджанськими. Старий, забитий візами, місяць тому замінив.

Побачивши азербайджанські штампи, прикордонник робить круглі очі. ­Пояснюю, що я – журналіст, був два дні в Баку. Зараз маю зустрічі в Єревані.

– Почекайте, будь ласка, – відповідає і кудись іде з моєю синьою книжечкою.

Надворі дощ, маленька станція поміж горами. Темно хоч в око стрель. Холодно. Якщо висадять, думаю собі, куди поткнуся? Поїзди не ходять, окрім цього однісінького. Злякався. А прикордонник не вертається.

Нарешті таки підходить. Похапцем розповідаю, що завжди мріяв потрапити до Вірменії, згадую вірменських поетів та історичні постаті. Він усміхається, простягає паспорт:

– Барі ґалуст!

Відкриваю, там стоїть вірменський штамп. За кілька хвилин поїзд вирушає. Мене досі трусить. Виходжу в тамбур, курю. Клунків немає. За кілька хвилин вірмени починають знов розкладати їх по вагону.

Тепер уже можна спати. Але не хочеться. Вагон жваво щось обговорює. Пригощають солодощами:

– Ти теж після цього спати не хочеш? Ох уже ці митниці!

Зараз ви читаєте новину «Нічний поїзд». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

21

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода